e-Devlet Sistemi Kullanım ve Şifre Değiştirme Rehberi

1
0
0
0
0
Ülkemizde bir süredir kullanılan ve birçok işleminizi sadece internet üretinden halledebilmenizi sağlayan e-Devlet platformundaki şifrenizi kaybederseniz nasıl yenileyeceğinizi açıklıyoruz.
Bundan birkaç yıl öncesine kadar devlet dairelerini tek tek dolaşarak toplamanız gereken evrakları sadece bir internet sitesi üzerinden ya da bir telefon uygulaması ile toplayabilmenizi ve işlemlerinizi birkaç dakika içinde halledebilmenizi sağlayan e-Devlet sistemi artık iyice yaygınlaşmış durumda.

www.turkiye.gov.tr adresinden yapılabilen tüm kamu hizmetlerini tek bir noktadan halledebildiğiniz sistem için şifre unutma durumunda PTT Merkez Müdürlüklerine gitmek yerine yine internet üzerinden temin edebilirsiniz. Bunun için sadece birkaç adımlık bir iş gerekli. Ama önce size kısaca e-Devlet'ten bahsedelim;


 

 e-Devlet Nedir?


e-Devlet sistemi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına devlet tarafından verilen hizmetlerin elektronik ortamda sunulması anlamına geldiğini temel olarak söyleyebiliriz. Bu sayede, sizin birçok devlet dairesine giderek ve hatta duruma göre saatlerce bekleyerek almanız gereken bilgileri ya da bazı evrakları sadece bir internet sitesi ya da uygulaması üzerinden alabilmenize olanak tanıyor. Yani aslına bakarsanız inanılmaz faydalı ve kolay bir sistem.
 

 e-Devlet'te Hangi Hizmetler Veriliyor?


Bu sistemde Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, BTK, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı, DASK, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı, İçişleri Bakanlığı, İŞKUR, Karayolları Genel Müdürlüğü, MEB, Millî Savunma Bakanlığı, SGK, Sağlık Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, KYK ve YÖK gibi birçok devlet kurumlarına ait yapılabilecek bilgi ve işlem merkezi hizmetleri vardır.

Bunlara örnek olarak;

Yurt Kayıt İşlemleri
KYK Kredi/Burs Sorgulama
Üniversite Kaydı
Dava Sorgulama
Siyasi Parti Üyeliği Sorgulama
Araç Muayene Sorgulama
TBMM, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığına Dilekçe Sunma
SGK Hizmet Dökümleri Alma ve Borç Sorgulama (4A, 4B, 4C)
Adres Değişikliği
Askerlik Durumu Sorgulama/Belge Alma
Sınav Yeri, Sonucu Sorgulama
OGS Bilgileri Sorgulama
Vergi Borcu Sorgulama/Vergi Levhası Temini
Araç Ceza, Sürücü Belgesi Sorgulama
IMEI Sorgulama ve Kayıt
Adli Sicil Belgesi Alma

Gibi birçoç işlem ve dahasını bu sistem üzerinden rahatlıkla yapabiliyorsunuz.


 

 e-Devlet Sistemine Nasıl Kayıt Olurum?


Eğer siz de bu sisteme kayıt olup rahatlıkla yukarıda belirtilen işlemleri yapmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey şahsen başvuru ile bir kimlik fotokopisi ile ilinizdeki PTT Merkez Müdürlüğüne ya da yurt dışında bulunuyorsanız elçilik veya konsolosluğa gitmek olacak. 

Daha sonra buradaki adresten e-Devlet Kapısı'na giderek TC Kimlik No ve verilen şifreyi girerek sisteme giriş yapabilirsiniz. Yalnız bu işlem sonrası sizin unutmayacağınız bir şifre oluşturmanız gerekli. Unutursanız tekrar şifre değişikliği yapmanız gerekecek.
 

 e-Devlet Şifremi Unuttum. Şimdi Ne Yapacağım?


Eğer unuttuysanız da sorun yok. İlk olarak tekrar bir PTT Merkez Müdürlüğüne ya da yine yurt dışında iseniz elçilik veya konsolosluğa giderek yeni bir şifre alabiliyorsunuz. Ancak artık bu işlemi de direkt e-Devlet üzerinden yeni bir şifre alarak da yapabilirsiniz.

Bunun için buradaki adrese gidip gerekli bilgileri doldurmanız dahilinde yeni bir şifre belirleyerek e-Devlet sistemi için yeniden bir şifre oluşturabiliyorsunuz. 7 aşamalı bölümdeki yerleri doldurarak şifrenizi yenileyebilirsiniz.
 

 e-Devlet Şifresinde Aldığım/Oluşturduğum Şifre Ne Kadar Süre Geçerli?


Oluşturmuş olduğunuz yeni şifrenizin aslında bir sınırı yok. Yani hazırlamış olduğunuz şifre siz yenilene kadar geçerli oluyor. Ancak sistem sizin güvenliğiniz için 3 ayda bir olmak üzere size şifrenizi değiştirme tavsiyesinde bulunuyor. Çünkü e-Devlet sisteminde birçok işlem yapılabildiği ve bilgi alınabildiği için sizin en önemli verileriniz de bu sistemde bulunuyor. Bu sebeple başkaları erişememesi için 3 ayda bir yenilenmesi talebinde bulunur. Ancak bunda bir zorunluluk yok, yani isterseniz değiştirmeyerek sonsuza dek aynı şifreyle giriş yapabilirsiniz.


 

 e-Devlet Sistemine Girdiğimde Yapmam Gereken İşlemler Nelerdir?


e-Devlet sistemine girdiğinizde size tavsiye olarak "Profilim ve Ayarlarım" bölümünden bilgilerinizi tek tek güncellemeniz ve yoksa eklemenizi tavsiye ediyorum. Çünkü SMS doğrulama gibi birçok işlemde güvenlik gerekçesiyle bu bilgileri girmeniz önemli. Ki zaten size ilk girişte bu bilgileri isteyecektir. Ayrıca bu bölümde açılacak soldaki menülerde "Şifre ve Güvenlik Ayarlarım" bölümü bulunmakta. Buradan şifrenizi istediğiniz zaman değiştirebilirsiniz. Ayrıca bu sayfada ki "Şifre Yenileme Metodu" kısmından işaretlediğiniz güvenlik önleminin geçerli olacağını belirtelim. Yani eğer siz "Sadece PTT Şubelerinden yeni şifre zarfı alarak" bölümünü seçmiş iseniz yukarıda belirttiğim şifre alma yöntemi işe yaramayacaktır. Bu sebeplde diğer iki seçenekten birini aktif ederek SMS veya e-posta yoluyla şifre yenileme işlemi yapabilirsiniz.
 

 Bilgi Paylaşımı


Bu sistem aslında biraz Steam'in kütüphane paylaşımına benziyor. "Profilim ve Ayarlarım" bölümünden "Bilgi Paylaşımlarım" kısmından isterseniz dilediğiniz kişilere kimlik bilgilerini girerek istediğiniz bilgileri kendi e-Devlet paneli üzerinden ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunu genellikle aile içinde yapmanız yararlı olabilir. Yani notere gidip vekalet verme işlemi gibi bir şeyi buradan yapabilirsiniz.


 

 e-Devlet Mobil Uygulamaları


e-Devlet sistemini turkiye.gov.tr adresine girmeden mobil uygulamaları ile de rahatça işlemleri yapabilirsiniz. Android, iOS ve Windows Phone platformunda olan uygulamaları aşağıdaki bağlantılardan indirebilirsiniz.
 
  e-Devlet Kapısı Mobil Uygulaması İndirEğer e-Devlet işlemleri ile alakalı bir sorunuz olursa yorum kısmından yazarak bizlere iletebilirsiniz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0