• Anasayfa
  • İnternet
  • EFF’den Ciddi İddia: Google, Öğrencilerin Tüm Verilerini Topluyor!

EFF’den Ciddi İddia: Google, Öğrencilerin Tüm Verilerini Topluyor!

0
0
0
0
0
Elektronik Cephe Vakfı (EFF) ismindeki bir sivil toplum kuruluşu, Google’ın öğrencilerin kişisel bilgileri dahil tüm verilerini topladığını ileri sürdü.
Bir sivil toplum kuruluşu olan Elektronik Cephe Vakfı (EFF), Google’ın taahhütlerine ve ticaret kurallarına aykırı davranarak öğrencilerin kişisel bilgileri dahil internet aramalarını topladığı gerekçesiyle Amerikan Federal Ticaret Komisyonu’na şikayette bulundu. EFF, okullarda kullanılan Google ürünlerinin öğrencilerin ebeveynlerinden izin alınmadan şirkete veri gönderdiğini iddia etti.

Google ise ürünlerinin hiçbir yasayı ihlal etmediğini belirtiyor. Kullanılan araçların reklam içermediği taahhüdünde bulunan şirket, ‘verilerin sahibi Google değil kullanıcılar’ diyor.EFF ise Chromebook bilgisayarların Chrome tarayıcılarıyla otomatik olarak eşleşme özelliğine sahip olduğunu ve bunun için kullanıcılardan onay istenmediğini belirtiyor. Sivil toplum kuruluşunun yapmış olduğu açıklamada, “Bu özellik Google’a internet kullanıcısı öğrencilerin ziyaret ettikleri her internet sitesini, arama yaptıkları her maddeyi, tıkladıkları her sonucu, aradıkları her videoyu ve YouTube’da izledikleri her videoyu sunucularında ve veri madenlerinde, reklam dışı amaçlar için depolama fırsatı veriyor. Kısacası Google, bu verileri ‘Google ürünlerini iyileştirmek’ amacıyla kullanıyor” denildi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0