Ekşi Sözlük Yazarlarına 1.5 Yıl Hapis İstemi

1
0
0
0
0
Ekşi Sözlük Yazarlarına 1.5 Yıl Hapis İstemi
Aralarında ekşi sözlüğün kurucusu ssg'nin yani Sedat Kapanoğlunun da bulunduğu 41 ekşi sözlük yazarı şu anda hakim karşısında.
Adnan Oktar'ın açtığı dava kapsamında Kartal Adliyesi 35. Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki davaya katılan, aralarında ekşi sözlüğün kurucusu Sedat Kapanoğlu'nun da bulunduğu tam 41 yazar şu anda hakim karşısında ifade verdi. "Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçunu işledikleri gerekçesiyle 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ilk celsesi görüldü.

 Eleştiri ve Espri Şeklinde Yazılmıştır!

 Anadolu 32. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya  'ekşi sözlük' isimli internet sitesinin kurucusu Sedat Kapanoğlu'nun da aralarında bulunduğu 27 tutuksuz sanık, şikayetçi Ali Emre Bukağılı ve taraf avukatları katıldı. Tutuksuz sanık site kurucusu Sedat Kapanoğlu sitede yazılı olan “ssg" rumuzlu kullanıcının kendisi olduğunu belirterek, “Suçlamaları kabul etmiyorum, yazılı savunmamı sunuyorum" dedi. Kapanoğlu'nun avukatı ise suç duyurusunun 2010 yılından kalma olduğunu ifade ederek, “İddia edilen suçun işlendiği tarih 6352 sayılı yasa kapsamındadır. Dolayısıyla dava sonucunda erteleme kararı verilmelidir. Yazdığı yazılar soyut bir kavram olan 'Tanrı, Allah' üzerinedir. Herhangi bir din mensubunun üzerine alınması akıl almaz bir durumdur. Söz konusu yazıların eleştiri ve espri şeklinde yazdığı kabul edilmelidir" diye açıklamada bulundu.

 Amaçları Fikir Özgürlüğünü Engelemek!

 Yazarlardan bazılarının avukatları, sitede yazılan yazıların hakaret unsuru taşımadığını, bu davaların fikir özgürlüğünü engelleme amaçlı açıldığını belirttiler. Yazılan yazıların fikir özgürlüğü kapsamında olduğunu belirten avukatlar, “İnsan özgürlüğünü engellemek amaçlı böyle toplu davalar açmaktadırlar. Yazılan yazılar ise toplumsal barışı bozmaya yönelik değildir" diyerek savunmlarını sundular. Geri kalan sanıuklar da hakaret amacı ile yazmadıklarını sadece eğlenme ve de espri amaçlı yazdıklarını belirttiler.

 Müvekkilim Rencide Olmuştur!

Davacı Ali Emre Bukağılı'nın avukatı ise, "müvekkilim inancına yönelik bu tarz yazılar tarafından rencide olmuş ve de bunu haklı olarak mahkemeye taşımıştır. Herhangi bir art niyeti yoktur tamamen maneviyatına duyduğu saygıdan yapmıştır. Aynı saygını karşısındakilerden de beklemektedir." diye açıklamada bulunup, "davaya katılma talebimiz kabul edilsin" dedi.

 1.5 Yıla Kadar Hapis İstemi!

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından geçtiğimiz Temmuz ayında 41 kişi hakkında hazırlanan iddianamede,dinlerin ortak değerlerine yönelik hisleri incitecek şekilde dini değerleri aşılama kastı olduğu belirtildi ve kişilerin 'ekşi sözlük' isimli internet sitesinde yer alan yazılarına yer verildi. 'ekşi sözlük' isimli internet sitesinin kurucusu Sedat Kapanoğlu'nun da aralarında bulunduğu 41 kişiye “Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri aşağılama" suçunu işledikleri gerekçesiyle 9 aydan 1,5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

 Dava Ertelendi, Katılma Talebine Red Verildi

Mahkeme duruşmaya gelmeyip mazeret sunanların mazeretlerini kabul etti ve mahkemeyi katılmayanların da savunmalarını almak üzere 17 Şubat 2014'e erteledi. Davacı Ali Emre Bukağılı'nın doğrudan zarar görmediğini belirten mahkeme Bukağılı'nın katılma talebine red kararı verdi.Ancak mahkemeye gelmeyip mazeret bildirmeyen yazarlar hakkında zorla mahkemeye getirtilme kararı da verildi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0