Elon Musk'tan Yapay Zekaya Karşı 10 Milyon Dolarlık Bağış

0
0
0
0
0
Teknoloji dünyasının en zengin insanlarından olan Elon Musk, yapay zeka tehdidine karşı çözüm arayan bir enstitüye toplam 10 milyon dolarlık bir bağışta bulundu.

Elon Musk, Future of Life Enstitüsü’ne (FLI) yaptığı 10 milyon dolarlık yardımla Skynet’e karşı mücadelesini başlatmış oldu. 

FLI’dan yapılan açıklamada, kendilerine başvuruda bulunan 300 araştırma ekibinden 37 tanesinin yapay zeka araştırmaları için seçildiği belirtildi. Bu ekip, yapay zekayı farklı şekillerde inceleyerek makinelerin insanların isteklerini anlamasını, amaçlarımıza hizmet etmesini ve kontrolün tamamen bizde olmasını sağlayacak.

Berkeley, Oxford ve Stanford gibi üst düzey üniversitelerle birlikte birçok enstitüden araştırmacıların bulunduğu ekipte, Musk ve Open Philanthropy Project tarafından bağışlanan 7 milyon dolarını paylaşacak.

FLI adına bir açıklama yapan Max Tegmark, 37 takımın gerçekçi çözümler üzerine odaklanacağını belirterek, yapay zekanın ekonomiye etkisi ve sebep olacağı etik tartışmalar gibi konuları ele alacaklarını belirtti.Musk, daha önce ünlü fizikçi Stephen Hawking’in de içerisinde bulunduğu bilim insanlarıyla birlikte yapay zeka tehdidine karşı hazırlanan bir mektubu imzalayarak önlemler alınması gerektiğini savunmuştu. Ayrıca Google’a eleştirilerde bulunan Musk, Google’ın robotik çalışmalar yapıp insanlığa tehdit oluşturabileceğini söylemişti.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0