• Anasayfa
  • İnternet
  • "En İyi Arap Ölü Arap" Şeklindeki Sponsorlu Tweet Büyük Tepki Çekti

"En İyi Arap Ölü Arap" Şeklindeki Sponsorlu Tweet Büyük Tepki Çekti

2
1
1
0
0
Twitter'daki bir sponsorlu tweet büyük yankı uyandırdı. Yahudileri överek Araplara ciddi ithamda ırkçılık unsurları bulunan yazı Twitter tarafından sponsorlu olarak gösterilmesi büyük tepki almaya başladı.
Bildiğiniz gibi birçok sosyal medyada daha fazla dikkat çekmesini istediğiniz bir tweetin ya da reklamı "Sponsorlu" olarak yayımlayarak herkesin görmesini sağlayabiliyorsunuz. Twitter tarafından sağlanan bu özellik ile birçok firma reklamları için bu özelliği kullanmakta.

En son dikkat çekecek şekilde Oreo reklamlarının ülkemizde görüldüğü bu sponsorlu tweetler için bugün Twitter'ın adını lekeleyecek düzeyde bir Tweet sponsorlu olarak yayınlandı.Josh Bornstein tarafından paylaşılan tweette tam Türkçe olarak "Benim Yahudi dostlarım, ŞİMDİ Arapları öldürme zamanı. Tek iyi Arap ölü Araptır. Arap hamamböceklerinin kökünü kurutun" şeklinde yazılmış İngilizce tweetinin "Sponsorlu Tweet" olarak gözüküyor olması büyük tepkilere yol açtı. (Ben de bir yorum yapardım da... İşte yeri değil)

Yıllardır bilinen Arap-Yahudi gerginliğine böylesine acımasızca atılan sözlerin Twitter tarafından sponsorlu yapılması büyük ihtimalle hata ürünüdür. Fakat böylesine bir hatanın yapılması bile çok ciddi sorunlara yol açabilir.

Bu sponsorlu tweetlerdeki denetimi çok daha iyi yapması gelen Twitter'a artan tepkiler sonucunda tweet kaldırıldı fakat Twitter'ın böylesine bir hata yapmasına ise tepkiler çığ gibi büyümeye devam ediyor.

Ayrıca avukat olan Bornstein ise Filistin-İsrail gerginliğindeki İsrail tarafında olması, bunu yanı sıra Filistin, Arap ve Müslüman kesime yaptığı ağır ithamlarla daha önce birçok tepki de görmüştü.
2
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
1
0
0