Evinin Üstünde Gezen Drone’u Silahıyla Vurdu!

1
0
0
0
0
ABD eyaleti olan Kentucky’de yaşayan bir kişi, evinin üzerinde gezen drone’u silahıyla vurduktan sonra tutuklandı.
Drone’un kullanım amaçları, kurumların kullanım alanları ve kişilerin psikolojisine değişkenlik göstermeye başladı. Örneğin Amazon, ürünlerini daha hızlı ve güvenli bir şekilde müşterilerine ulaştırmaya çalıştırmak için drone’ları kullanıyorken bazı kimseler de çevrelerinde bulunan kişileri rahatsız etmek için kullanabiliyor. ABD’nin Kentucky eyaletinde yaşanan olay, az önce söylediğimiz durumlardan olumsuz olana örnek oldu.

Olayın görgü tanığı olan William H. Herideth ise yaşananları şu şekilde anlattı: “Hafta sonu kızlarım arka bahçede oynuyorlardı, komşularımız da kendi bahçelerindeydi. Kızlarım yanıma gelerek, ‘Baba, uzaktan kumandalı bir uçak herkesin bahçesinde geziyor’ dedi. Uçak sadece bizim bahçemizde değil, komşuların bahçesinde de geziniyordu.

Bir süre sonra bahçeden uzaklaşan drone’un tekrar gelmesini bekleyen Herideth, o sırada silahını almıştı ve drone’un gelmesiyle birlikte nişan alıp vurdu. Herideth, polisin gelmesiyle birlikte sebepsiz yere zarar vermekten 1 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Bu yaşananlarla ilgili yasal haklarına başvuracağını belirten Herideth, “Uçup gitseydi umursamazdım ancak geldi ve evimizin üstünde durdu, ben de hakkım olduğunu düşündüm. Kendi evinizin içinde özeliniz olmasını istiyorsunuz. Kızlara mı bakıyordu, çalacak bir şey mı arıyordu bilmiyorum ama benim için ikisi de haneye tecavüz” dedi.

Yazımızın başında da söylediğimiz gibi drone’lar, insanların psikolojik durumlarına göre farklı şekilde kullanılabiliyor. Daha önce de drone’ların amacı dışında kullanıldığını görmüştük. Eğer bu tarz olaylar yaşanmaya devam ederse (ki artacak devam edeceğini düşünüyorum), yakın zamanda drone kullanımıyla ilgili uluslararası bir yasal düzenleme çıkacağını ve belirli kriterlere sahip olan kişilerin kullanmasına izin verileceğini düşünüyorum.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0