F Klavyenin Dünyadaki En Hızlısı Bir Türk!

1
0
0
0
0
Öğretmen olmamasına rağmen 10 parmak klavye kullanmasını lise yıllarında kitaplara bakarak öğrenen Celal Aşkın, F Klavyeyi dünyada en hızlı kullanan kişi olma özelliğine sahip.
Öğretmen olmamasına rağmen 10 parmak klavye kullanmasını lise yıllarında kitaplara bakarak öğrenen Celal Aşkın, F Klavyeyi dünyada en hızlı kullanan kişi olma özelliğine sahip. Üniversite yıllarında öğretmenin yeteneğini keşfetmesi sonrası yarışmalara katılan Aşkın’ın 7 Türkiye ve 3 Dünya Şampiyonluğu bulunuyor.

Kendisine ait bir tekniği bulunan Aşkın, rakiplerinden sadece Türkçe olarak değil, kendi dillerinde de hızlı yazabiliyor. Sakarya Adliyesi’nde İcra Müdür Yardımcısı olarak çalışan Celal Aşkın, ilk olarak 2007 yılında Türkiye Klavye Şampiyonası’nda şampiyonluk yaşadı. Daha sonra ülkemizdeki tüm yarışmaları kazanan Aşkın, Uluslararası Bilgi İşlem Federasyonu tarafından düzenlenen Dünya İnternet Klavye ve Dünya Bilgisayar Şampiyonaları’nda 3 kez şampiyonluk yaşadı.

Diğer yarışmacılar tarafından hayranlıkla izlenmenin ve Türkiye’yi yurt dışında temsil etmenin gurur verici olduğunu söyleyen Aşkın, “Yarışmalar yurt dışında olduğu için masraflarını karşılamak külfet oluyor. Bilişim çağındayız, neredeyse her evde bilgisayar olmasına rağmen klavye pek tanınmamış, bu birbirine tezat bir durum. Şu anda şampiyon olmak, sponsor desteği bulmaktan daha kolay” dedi. Dakikada 200 kelimeden fazla yazabilen Aşkın, farklı dillerde ise 100 kelimeye kadar yazabiliyor. Bunun birçok faydasını gördüğünü söyleyen Aşkın, “Mesela bir kişinin 1 saatte yetiştirmesi gereken işi ben 10 dakika içerisinde rahatlıkla yapabiliyorum” diyor. 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0