Facebook 11 Yaşında!

0
0
0
0
0
Sosyalleşmenin en etkili yöntemleri arasına giren Facebook 11 yaşına girdi. 
Normal yaşantımızda önemli bir yer edinen Facebook artık yaşamımızın her evresinde yer alıyor. Yeni doğan bebekten tutun evcil hayvanlara kadar neredeyse hayatımızda olan her canlının sahip olduğu Facebook hesabı sosyalleşme konusunda ne kadar eleştirilere maruz kalmış olsa da bir adım öne taşıdığını söyleyebiliriz.

Facebook aracılığıyla tanışıp kaynaşan, bununla yetinmeyip evlenen çiftlerin zamanına geldiğimiz bu devirde arkadaşlarımızın veya beğendiğimiz karşı cinsteki insanın ilişki durmunu Facebook sayesinde anlayabiliyoruz. Zaman içinde eklenen yeni özellikleriyle hangi duygusal yapıda olduğunu, nelerden hoşlandığını, hangi fimleri/dizileri takip ettiğini, hangi şarkıları dinlediğini ve favori sanatçısını bildiğimiz sosyal çevremizin de bu kadar içli dışlı olmasını Facebook'a borçluyuz.Hatta diğer sosyal ağlar ile bağlantı kurulduğu için hangi mekanlara gittiğini, ne yediğini içtiği bile bildiğimiz bir arkadaş çevremiz olmasını sağlayan Facebook 4 Şubat 2015 tarihiyle 11 yaşına girdi.

2004 yılında kurulan bu sosyal ağ 2007/2008 yıllarında da ülkemizde ciddi sayılarda kullanıcıya sahipti. Şu anda ise ülkemizde tahmini olarak 40-50 Milyon arasında bir kullanıcıya sahip olduğu düşünülüyor.

Sadece sosyal bir ağ olmak dışında Sosyal Medya terimini kazandıran bir site olan Facebook haberleşme ve dünya genelindeki olup bitenleri öğrenme açısından televizyonlardan daha iyi bir iş çıkarttığını söyleyebiliriz.
 

 Kısaca Facebook Tarihi2004 yılında Cambrigde'deki Harvard Üniversitesi'nde soğuk bir Amerika akşamında faaliyete geçen Facebook kısa süre içerisinde milyonlarca kullanıcıya sahip oldu. Tabi bu kadar fayda sağlayan arkadaşımız olan Facebook kurucusu Mark Zuckerberg de hem bir anda ünlendi hemde milyar dolarları kananan bir genç girişimci olarak birçok kişiye örnek oldu.İlk ortaya çıktığında yukarıdaki bir tasarımla internet hayatına başlayan Facebook'un ilk adı The Facebook'tu. Tabi bu daha sonra Facebook olarak düzeltildi. İlk olarak Harvard öğrencileri için kurulan bu site daha sonra Boston civarındaki okulları kapsadı. İki ay içerisinde Ivy Ligi okullarının tamamını kapsadı. İlk sene içerisinde de; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki tüm okullar Facebook'ta mevcuttu.2008 yılına gelindiğinde yukarıdaki tasarıma bürünen Facebook'taki duvar kelimesi aktif olmuştu. Artık insanlar düşüncelerini ve istediklerini profillerindeki sayfa duvarlarına yazarak paylaşabiliyordu. Bu yılda 100.000.000 aktif kullanıcı sayısını aşan Facebook gittikçe küresel bir sosyal ağa dönüşen bir site haline geldi. Aynı zamanda Türkiye'de de bir hayli artan kullanıcı sayısı sebebiyle Türkçe desteği de kazanan site bu sayede ülkemizde milyonlara ulaşmayı başarmıştı.2011 yılı itibariyle tam anlamıyla küreselleşen Facebook'ta kapak fotoğrafı devri başlayarak önemli bir görsel değişim ortaya çıktı. 1.000.000.000 kullanıcıya yaklaşan site 2012 yılı itibariyle bu sayıyı da aşarak inanılmaz büyüklükteki kitleye ulaşmış oldu. Bu yıllara gelindiğinde ise artık her sektör açısından önemli olan Facebook sayfaları da kullanım açısından fazlasıyla artmış, uygulama sayılarındeki ciddi artışlarla tarayıcı açıldıktan sonra ilk açılan sitelerden biri haline gelmiş durumdaydı.

Şu anda 1.5 Milyar'dan fazla üyeye sahip olan Facebook uzun süre bu şekilde yoğun bir kullanıma ve hayatımızdaki önemli yerini korumaya devam edecek gibi duruyor.

Aşağıda da sırayla Facebook'un 2004 yılından bu yana değişen profil görünümlerini göreceksiniz.


2004200520062007
20082009
201020112012-20132014-2015

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0