• Anasayfa
  • İnternet
  • Ekşi Sözlük Yazarının Ortaya Çıkardığı, İğrenç Diyalogların Döndüğü Facebook Oyunu

Ekşi Sözlük Yazarının Ortaya Çıkardığı, İğrenç Diyalogların Döndüğü Facebook Oyunu

4
0
0
0
0
‘soguk ulke’ isimli Ekşi Sözlük yazarı, Facebook için geliştirilen Avataria isimli oyundaki cinsel içerikli konuşmaları deşifre etti.
Facebook’ta -özellikle küçük çocuklar arasında- sıklıkla oynanan oyunlardan bir tanesi Avataria. 500 binden fazla aktif oyuncu sayısına sahip oyunda o kadar ‘iğrenç’ konuşmalar dönüyor ki Ekşi Sözlük yazarının dikkatinden kaçmasa belki de birçok minik çocuk bu oyun yüzünden psikolojik rahatsızlıklar geçirecekti.

Oyunda kendi karakterinizi kendiniz oluşturabiliyorsunuz. Saç stilini, rengini, göz rengini ve ismini kendi isteğinize göre belirleyerek oluşturduğunuz avatarınızla birlikte oyunda muhattap olduğunuz kişiler de tamamıyla gerçek (bot falan değil yani). Buraya kadar her şey normal gibi görünüyor, fakat karakterler arası diyalog başladığında işin rengi biraz değişiyor. Örneğin küçük bir çocuk, kötü niyetli bir yetişkin tarafından oluşturulan avatarla diyalog kurmaya başladığında çok çirkin konuşmalarla karşı karşıya kalabilir.



Ekşi Sözlük yazarı ‘soguk ulke’nin 9 yaşındaki yeğeninin oynadığı bu oyunda, minik çocuk tam da bahsettiğimiz gibi oldukça rahatsız edici şöyle bir konuşmaya maruz kalmış:

***-tamam ne zaman doğum günün

ben- temmuzdaa

*** tamam eğer annen almazsa ben sana alırım

ben-telfon mu

***-evet ama burda sadece benimle konuş bir de bana sana gönderebileceğim bi adres lazım

ben- tamam

***-tamam sex oynayalım mı

ben- nasıl oynucaz

***- sen şimdi külodunu çıkar onun içindeki ...



Görüldüğü üzere cinsel hayatla ilgili henüz bilgi sahibi olmayan minik bir çocuk, bu tarz rahatsız edici(den de öte) konuşmalara maruz kalabiliyor. 



Ben oyunu başarısız kılan durumun tamamen ‘yaş sınırının belirlenmemesine’ bağlıyorum. İnternet, yetişkinler için bir bilgi hazinesi ve eğlence dünyası olabilir fakat minik bir çocuk için aynı şeyi söyleyemeyiz. Her neyse, oyunu oynayan küçük kardeşiniz, yeğeniniz, kuzeniniz -artık her kimse- varsa, Facebook profiline girip önce Ayarlar > Engelleme’ye, ardından ‘Uygulamaları Engelle’ kısmına gidip oyunun adını yazarak engelleyebilir ya da oyunu tamamen kaldırabilirsiniz. 
4
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
0
0
0
0