Facebook, internet.org'u Tüm Mobil Operatörlere Sundu

0
0
0
0
0
Facebook, tüm dünyaya internet sunmaya kafayı taktı, önemli adımlara bir yenisini daha ekledi.
Facebook ile ilgili yaptığımız çoğu haberde sık sık yer verdiğimiz şeylerden biri de internet.org ve bu proje kapsamında ortaya çıkan yeni projeler. Peki nedir bu dilimizden düşürmediğimiz ''internet.org'' olayı?

internet.org platformu, aslında dünya genelinde bir internet devrimi olarak adlandırılabilir. Dünya genelinde interneti olmayan yerlere interneti taşımayı amaç edinen bu platformda sadece Facebook'un değil, Nokia, Samsung, Ericsson, MediaTek, Opera ve Qualcomm gibi devlerin de emeği bulunmakta.

Dünya nüfusunun yalnızca üçte birinin internete erişiminin bulunması, diğer üçte ikisinin ise internet erişiminin bulunmaması nedeniyle hayata geçirilen proje, özellikle açlık, yoksulluk gibi sıkıntılar çeken bölgelerde bulunan insanlara, internet hizmetini sunmayı amaçlamakta ve bu bağlamda dev şirketler, birbirleri ile ortaklık içine girmiş durumda.Bugün ise Facebook, temellerini Zambiya'da attığı internet.org platformunu, katılmak isteyen dünya genelindeki tüm mobil operatörlere açtığını duyurdu. Yaklaşık iki yıldır üzerinde çalıştığı projeyi artık ölçeklendirmek isteyen Facebooki, bu bağlamda ilk ciddi hamlesini böylece atmış olacak.

Dünya genelinde tüm mobil operatörlere açılmış durumda olan internet.org, bu operatörlere ''partner portal''aracılığı ile ihtiyaç duyulan teknik araç ve örnek uygulamaları da sunacak. Yani kısacası Facebook, mobil operatörlere ''al da at'' dercesine bir pas göndermiş durumda. Bakalım operatörlerin bu adıma karşı tutumları nasıl olacak?

Kaynak: Facebook Newsroom
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0