• Anasayfa
  • İnternet
  • Facebook Bizi Sanal Gerçeklik Kullanarak Uzaklara Işınlayacak!

Facebook Bizi Sanal Gerçeklik Kullanarak Uzaklara Işınlayacak!

0
0
0
0
0
Facebook, ışınlanma cihazı için ilk adımını attı! Ama bu cihaz, düşündüğümüz gibi olmayacak. Facebook tarafından geliştirilmekte olan Teleporter projesinin önümüzdeki yıl kullanıma girmesi bekleniyor. Kullanıcılar sanal gerçeklik gözlüklerini kullanarak uzak ülkeleri ziyaret edebilecekler. 
Işınlanma henüz sadece bilgim kurgu alemi için geçerli olsa da Facebook'un da bir teleportasyon (teleportation) cihazı üzerine çalıştığı konuşuluyor. Business Insider'dan Mike Schroepfer, sosyal medya devinin önümüzdeki 10 yıl içerisinde etkili bir ışınlanma cihazı inşa etmeyi planladığını söyledi. Schroepfer "Facebook coğrafi sınır tanımaksızın, insanların istedikleri yerde olmasını sağlayan bir cihaz üretmeyi planlıyor" dedi. Ancak bu, tabii ki insanları fiziksel olarak evrenin bir başka konumuna taşıyacak bir teleportasyon cihazı olmayacak. Bunun yerine insanların zihinlerini ve duygularını aldatmak için yeterince gelişmiş özelliklere sahip bir simülasyon oluşturulacak.Sanal Gerçeklik (Virtual Reality) bu tür cihazların geliştirilmesi yolunda atılmış önemli bir ilk adım olarak gösterilebilir. Facebook mevcut teknloljiyi daha da geliştirerek insanları daha önce hiç sunulmamış deneyimlerle tanıştırmayı hedefliyor. Ancak tabii ki henüz Star Trek seviyesinde bir teknoloji ya da uygarlığa ulaşmadığımızdan, bunu yapmak için sanal gerçeklikten faydalanmak dışında pek fazla bir seçenekleri yok. 
Facebook tarafından geliştirilmekte olan Teleporter projesinin tam detayları henüz belli değil. Ancak söylendiği kadarıyla, facebook hesabı olanlar sanal gerçeklik gözlükleri sayesinde uzak ülkeleri ziyaret edebilecekler. Yandex ya da Google tarafından sunulan sanal gezinti uygulamalarının, sanal gerçeklik gözlüğüyle buluşturulmuş bir şekli olduğunu düşünmek çok yanlış olmayacaktır.Tabii bu teknolojinin geliştirilmesinde, Facebook tarafından satın alınmış olan ve önümüzdeki yıl satışa çıkması planlanan Oculus Rift VR cihazlarının da payı büyük olacak. Mark Zuckerberg ileride her evde bir Oculus sistemin olmasını, Facebook’un da sıradan bir sosya medya sitesinden daha fazlasına evrilmesini hayal ediyor. Ne kadar işe yarayacak, orasını zamanla göreceğiz.
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0