• Anasayfa
  • İnternet
  • Facebook, ‘Küçük Deniz Kızı Heykeli’ Fotoğrafını 'Seksüel' Bulduğu Gerekçesiyle Engelledi!

Facebook, ‘Küçük Deniz Kızı Heykeli’ Fotoğrafını 'Seksüel' Bulduğu Gerekçesiyle Engelledi!

0
0
0
0
0
Danimarkalı milletvekili Mette Gjerskov’un Facebook hesabı üzerinden paylaşmaya çalıştığı Kopenhag’ın ‘ikonik’ heykellerinden olan küçük deniz kızı heykeli, erotik bulunduğu gerekçesiyle engellendi.
Facebook’un, paylaşımların belirli kriterler içerisinde yapılması için kullandığı algoritması bazen başına olmadık işler açıyor. Geçtiğimiz aylarda adı Isis olduğu gerekçesiyle Facebook tarafından terörist olarak tanımlanan bir kadın, ‘ben terörist değilim’ diyerek sorununu Twitter hesabından paylaşmıştı. Şimdi de İstanbul’daki meşhur ‘Kız Kulesi’nin anlamı bizim için neyse Kopenhag için de benzer bir anlam taşıyan ‘Küçük Deniz Kızı’ heykeline ait fotoğraf, Facebook tarafından seksüellik taşıdığı gerekçesiyle paylaşımı engellendi.

Danimarkalı milletvekili Gjerskov, fotoğrafın engellenmesi için gerekçe olarak Facebook’tan ‘çok fazla çıplaklık ve cinsel duygular içerdiği’ şeklinde bir açıklama geldiğini belirtti. Heykelin sanatsal ya da eğitim amaçlı olduğunun farkında olunmadan bu şekilde engellenmesini ‘tamamen saçma’ olarak nitelendiren Gjerskov, her ne kadar yapılan güncelleme sonrası fotoğrafının yayınlandığını belirtse de Facebook’un bu konuda bir düzenleme yapmasının şart olduğunu söyledi. Çıplaklıkla sanatın kesinlikle birbiriyle karıştırılmaması gerektiğini vurgulayan milletvekiline, Danimarka'daki farklı siyasi görüşlere sahip milletvekillerinden de destek gelmiş.Facebook tarafından ‘sanatsal çalışmalara’ uygulanan bu sansür olayı ilk kez yaşanmadı. Daha önce de Fransız bir öğretmenin paylaştığı dünyaca ünlü ressam Gustave Courbet’in 'L'Origine du Monde' isimli tablosu seksüel içerik taşıdığı iddiasıyla engellenmiş, Facebook olayın açığa çıkmasının ardından özür dileyerek paylaşımın tekrar yapılmasına izin vermişti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0