• Anasayfa
  • İnternet
  • Facebook, Lazer Kullanarak İnterneti Tüm Dünyaya Ulaştıracak

Facebook, Lazer Kullanarak İnterneti Tüm Dünyaya Ulaştıracak

0
0
0
0
0
Facebook’un kurucusu ve CEO’su olan Mark Zuckerberg, sosyal ağın interneti lazerlerle taşıyacağı yeni projeyle ilgili görseller paylaşarak bilgilendirmede bulundu.
Facebook, şu anda tartışmasız dünyanın en büyük sosyal ağı. Milyarlarca dolarlık bir değere sahip olan Facebook’un bu kadar değerli olmasının en büyük sebebi ise tabii ki internet. Eğer internet olmasaydı ne Facebook, ne Google ne de Twitter olacaktı. (örnekleri daha da çoğaltabiliriz) Hayatımızın büyük bir zaman dilimini artık buralarda geçiriyor olmamızı sağlayan internet, Facebook ve büyük teknoloji şirketleri için en önemli araç. Bu bilgiyle birlikte hala dünya üzerinde internete ulaşamayan milyarlarca insanın olduğunu düşünürsek, Facebook’un lazerle interneti taşıma isteğini neden bu kadar çok önemsediğini daha iyi anlayabiliriz. Milyarlarca insana interneti ulaştırmak demek, dolayısıyla Facebook’a da bir o kadar kullanıcının katılması demek. 

Peki Facebook’un lazer yardımıyla tüm dünyaya internet erişimi nasıl olacak? Hali hazırda Facebook’un Internet.org projesini hemen hemen hepimiz biliyoruz. İnternet bağlantısı olmayan ya da çok zayıf olan bölgelere daha hızlı internet erişimi sağlayan Internet.org kapsamında geliştirilecek olan lazerle internet taşıma çalışması, Facebook’un Connectivity Lab ekibi tarafından yürütülüyor. Uydu sistemi yerine dünyaya daha yakın olacak bir lazer sistemi oluşturacak ekip, kesintisiz bir internet deneyimi sunacak. 

Mark Zuckerberg’in paylaştığı görsellerde lazer görünür bir halde bulunuyor fakat bu ışınlar tabii ki görünür olmayacak. Ama insan sağlığı açısından ne gibi zararlar doğurabilir, o konuda bir bilgi henüz paylaşılmadı. (zaten olsa da söyleyeceklerini pek sanmıyorum) Şimdilik yeni bir proje olan lazerle internet taşımanın ilerleyen zamanlarda daha gelişmiş teknolojiler kullanılarak insan sağlığını tehdit edecek unsurlardan arındırılıp hizmete açılması ise en büyük dileğimiz. (sağlığımızı tehdit edecek internetten fayda gelir mi? gelmez)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0