Facebook, Nokia 'Here'ı Satın Almış Olabilir

0
0
0
0
0
Bir süredi teknoloji devi şirketleri peşinde koşturan Nokia'nın 'Here' uygulamasının sonunda yeni sahibinin bulunduğu söylenmekte. Hem de iddialar oldukça kuvvetli.
Nokia'nın 'Here' adlı harita uygulamasının peşinde olan şirketlerden birinin sonunda sessiz sedasız Fin kökenli şirketle imzaları attığı iddia edildi.

Facebook, artık kendi mobil versiyonunda 'Here'ı kullanmaya başladı. Ayrıca Facebook'a ait Instagram ve Messenger uygulamaları için de 'Here' test edilmeye başlandı. Durum böyle olunca da Facebook'un 'Here'ı aldığı iyice konuşulmaya başlandı.

Mobile şirket Nokia'dan gelen haberlere göre Facebook'un, 'Here' için Nokia'ya ödediği para 2 milyar dolar ancak bazı uzmanlara göre fiyat bu rakamın daha da üstünde. Yazının başında belirttiğimiz 'Here'nin peşinde olan şirketlerin ise Apple, Samsung, Uber, Baidu, Alibaba, Tencent, Yahoo ve bir araba firması olduğu söylenmekte.İki şirket tarafından da herhangi resmi bir açıklama gelmesede bazı kaynaklar tarafından temasa geçilen Facebook sözcüsünün konu hakkında söyledikleri şu şekilde; Tutarlı bir harita deneyimi sunma konusunda bize daha esnek ve kontrollü bir sistem sağlayacak olan Nokia'nın 'Here' haritası üzerinde testler yapmaya başladık. Ayrıca Instagram ve Messenger gibi bağımsız Android uygulamalarımız için de testler yapmaktayız''.

Şu an Facebook'un mobil sitesine girip konum almak için haritayı açtığınızda köşedeki küçük 'here' logosunu farkedeceksinizdir. Bu detay iddiaları son derece güçlendirmekte. Ayrıca Nokia ve Facebook'un geçmişte başka anlaşmalarla ortak çalışmalar yapmış olmaları da önemli bir etken. 

                                

Şu an Amazon, Yahoo, Microsoft ve Baidu 'Here' haritasını kullanmakta. Kafalardaki soru ise şu; Facebook anlaşmayı yaptıysa 'Here'ı kullanan şirketlerin akıbeti ne olacak? Ya da söylenenin aksine Facebook bu süreç sonunda 'Here'ı satın almazsa hangi şirket/şirketler atağa geçecek? 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0