• Anasayfa
  • İnternet
  • Facebook’ta Fenomen Olan Bu Matematik Sorusunu Çözebileniniz Var mı?

Facebook’ta Fenomen Olan Bu Matematik Sorusunu Çözebileniniz Var mı?

3
1
0
0
0
Facebook’ta paylaşılan basit bir matematik sorusu öylesine fenomen oldu ki soruyu hala çözmeye çalışan kişiler var.
Aslında matematiğe karşı azıcık dahi ilgisi olan bir kişinin rahatlıkla çözebileceği bir ‘meyveli’ matematik sorusu (olduğunu düşünüyorum), dünyadaki tüm sosyal medya kullanıcılarının bir araya toplanıp çözmeye çalıştığı bir soru haline gelmeye başladı. Elma, muz ve hindistan cevizinin kullanıldığı soruda önce üç işlem verilmiş, sonrasında da sorulan sorunun cevabı istenmiş.

Gerçekten bu kadar zor mu bilemedim ama ben izninizle cevaplamak istiyorum. (‘dur la şimdi, önce biz çözmeye çalışalım’ diyenler varsa bundan sonra yazdıklarımı okumadan direkt aşağıdaki görselle ilgilenmeye başlasınlar)Şimdi efendim, önce elmalardan başlayalım. Üç tane elma 30’a denk geliyorsa, tek bir elma da 10’a denk geliyor demektir, yani 1 elma = 10 birim. Bu cepte. 

Daha sonra 1 elma ve toplam 8 tane muzun 18 birime denk geldiği belirtilmiş. 1 elmaya 10 birim dediysek geriye 8 muz ve 8 birim kalıyor. O halde 1 muz 1 birime denk geliyor demektir, bu da tamam.

4 tane muzdan, yarısından bölünmüş 2 hindistan cevizi çıkartıldığında sonuç 2 çıkıyormuş. Yani bu durumda yarım hindistan cevizinin 1 tanesi de 1 birime denk geliyor. Şimdi her meyvenin karşılık geldiği birimleri tekrar hatırlayalım: 1 elma = 10 birim, 1 muz = 1 birim ve yarım hindistan cevizi kabuğu 1 birim.

Soruda yarım hindistan cevizi + elma + ‘3’ adet muzun toplamı sorulmuş. (muzun 3 parça olduğu gözlerden kaçmasın) Dolayısıyla sorunun cevabı 14 :) (aynştayn vaz hiır)
3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0