• Anasayfa
  • İnternet
  • Facebook'ta Yaptığınız Paylaşımların En Çok Hangi Saatlerde Beğeni Alabileceğini Biliyor musunuz?

Facebook'ta Yaptığınız Paylaşımların En Çok Hangi Saatlerde Beğeni Alabileceğini Biliyor musunuz?

2
1
0
0
0
Facebook’ta bazen özene bezene bir içerik (görsel ya da yazılı) paylaşırsınız da nasıl bir etki yaratacak diye beklersiniz ve sonunda istediğiniz gibi olmaz ya, işte paylaşımlarınızın işe yarayacağı en doğru saat aralığı paylaşıldı.
Şimdi hiç kendimizi kandırmanın anlamı yok, Facebook’ta yaptığımız bir paylaşımın mutlaka reaksiyon almasını hepimiz çok isteriz. Hatta yaptığımız paylaşım belli bir süre geçtikten sonra beğeni almaz ya da paylaşımla ilgili yorum yapılmazsa sildiğimiz bile olur. (kendimi de inceden ifşa ediyorum bakın) Fakat bu paylaşımları doğru zamanda yaparsanız beklediğinizden çok daha iyi reaksiyonlar alabilirsiniz.

Yapılan bir araştırmada 25 milyondan fazla içerik ve bu paylaşımlara gelen 100 milyondan fazla etki ele alındı. Çıkan sonuca göre gün içerisinde yapılan içerikler sabah ya da öğleden önce ve haftanın belirli günlerinde (salı ve çarşamba günü) daha fazla reaksiyon alıyor.

Fakat bu sonuçlar, bulunduğunuz ülkeye göre farklılıklar gösterebiliyor. Örneğin New York’ta yaşıyorsanız, öğleden önce yaptığınız paylaşımların reaksiyon alma olasılığı çok daha fazla. Öğlen 3’te yaptığınız bir paylaşımdan çok fazla bir sonuç beklemeyin. Ya da Tokyo’daki paylaşımlar gece yarısından sonra yapılmışsa, beğeni, yorum ve paylaşım sayısı diğer saatlere göre çok daha yüksek oluyor.Gelen reaksiyonlar ülkeden ülkeye değişkenlik gösteriyor olsa da küresel anlamda bir kalıplaşmış paylaşım zamanları var. Yazımızın içerisinde de belirttiğimiz gibi yaptığınız paylaşımlar en çok Salı ve Çarşamba günleri etkileşim alıyor. Perşembe günü ise biraz daha yavaşlamaya başlıyor. Cuma günleri de artık haftanın yorgunluğundan dolayı en fazla ‘kim ne yapmış’ diye bir göz gezdiriliyor. Dananın kuyruğu ise hafta sonu için kopuyor. Çoğumuz hafta sonu yapılan paylaşımların çok daha fazla beğeni ya da yorum alabileceğini düşünürüz ama öyle olmuyor işte. Hafta sonları pek bir şey beklemeyeceksiniz. Pazartesi günü de ‘kim ne paylaşmış’ diye merakla haber kaynağına baştan aşağı baktıktan sonra sevdiğimiz kişilerin profillerine bakıp beğeni alacak olan içerikleri beğeniyor, yorum gerekiyorsa da gerekli yorumları yapıyoruz. 

Genel olarak son bir tavsiyeyle yazımızı sonlandıralım. Eğer paylaşımlarınızdan reaksiyon almak istiyorsanız sabırlı olun ve hafta içi sabah - öğle saatleri arasında paylaşım yapmaya özen gösterin.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0