• Anasayfa
  • İnternet
  • Facebook'un Aldığı Patentle "Empati Buton"unu Ortaya Çıktı!

Facebook'un Aldığı Patentle "Empati Buton"unu Ortaya Çıktı!

0
0
0
0
0
Facebook'un yeni özelliği "Empati Button", sosyal paylaşım sitesinin aldığı patentle birlikte ortaya çıktı.
Facebook'un ardı arkası kesilmez yeniliklerinin ve güncellemelerinin belkide kullanıcıları en çok ilgilenlerinden birisi olan "beğenmeme butonu"nun eklenip eklenmeyeceği bir süredir konuşulan bir konuydu. Çoğu kişinin eklenmesini istemesi ve ekleneceğine kesin gözüyle baktığı bu özellik, çok fazla kişi tarafından konuşulmaya başlanınca Facebook'un kurucusu olan Mark Zuckerberg konu ile ilgili bir açıklamada bulunmuştu. Yaptığı açıklamada Facebook kullanıcılarının birbirini yargılamasını istemediğini ve böyle bir özelliğin buna sebebiyet vereceğini belirten Mark, bu özelliğin gelemeyeceğini fakat yeni birkaç eklenti üzerinde çalıştıklarını belirtmişti.Bugün Facebook'un aldığı patentle birlikte Mark'ın bahsettiği eklentinin ne olduğu gün yüzüne çıktı; Empati butonu. Facebook'un patentinde belirtilen ve birkaç haftadır konuşulan empati butonu özelliği, Mark Zuckerberg'in açıkladığı kadarıyla Facebook kullanıcılarının duygularını sözler kullanmadan aktarmasını sağlayabilecek bir sistem. Aynı sistem, kullanıcıların birbirlerinin gönderilerine yorum yapmasını da sağlayacak fakat bu yöntem ile yapılan yorumlar biraz daha renkli ve "hafif" olacak.Ayrıca empati butonu özelliği bir süredir Facebook'ta bulunan ve gönderilere eklenebilen duygu özelliklerinin de daha gelişmiş hali olarak görülüyor. Bu özelliğin gelişi ile birlikte duygularımızı belirtmek için kullanabildiğimiz ifadeler ve yeni gelecek birçok ifade, başka gönderilere yorum yapma amacıyla da kullanılabilecek.

Empati buton patentten anlaşılabildiği kadarıyla "Beğen" ve "Yorum Yap" butonlarının yanında bulunacak. Butona tıkladığınızda karşınıza çıkan ifadelerden birisini seçebileceksiniz ve gönderinin sahibi, gönderisinin bu ifadelerden kaç tane aldığını görebilecek.Şimdilik patentte görülenden fazlasını söylemek zor fakat empati butonunun bir yorum ile kullanılabileceğini düşünmüyorum. Yani bir gönderiyi beğenirken altına "beğendim çünkü..." şeklinde not düşemediğiniz gibi empati butonuna da bir ekleme yapamayacaksınız. 

Facebook'un özelliğini resmi olarak ne zaman tanıtacağı bilinmiyor fakat Mark Zuckerberg'in bu Çarşamba günü belirttiğine göre Facebook özelliğin denemelerine yakın tarihte başlayacak.

Kaynak: TheNextWeb 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0