• Anasayfa
  • İnternet
  • Facebook’un Birlikte Çalışmak İstediği Türk Tasarımcı: Rıza Selçuk Saydam

Facebook’un Birlikte Çalışmak İstediği Türk Tasarımcı: Rıza Selçuk Saydam

0
0
0
0
0
Facebook’un Birlikte Çalışmak İstediği Türk Tasarımcı: Rıza Selçuk Saydam
Facebook ve Google’dan iş teklifi alan tasarım uzmanı Rıza Selçuk Saydam, Facebook’un teklifini kabul ederek Ekim ayından itibaren çalışmaya başlayacak.
Çankaya Üniversitesi Matematik-Bilgisayar Bölümü’nden mezun olan Rıza Selçuk Saydam, tasarımı ve yazılımı bir araya getirerek kendini teknoloji alanında geliştiren bir tasarım uzmanı. Birçok iş yapan ve bunları kendisine ait web sitesinde yayımlayan Rıza Selçuk Saydam, bu çalışmaların Google ve Facebook’un dikkatini çekmesiyle iki şirketten de iş teklifi aldı. ABD’ye giden ve her iki şirketin ilgili departmanlarıyla yüz yüze görüşme yapan Saydam, çocukluğundan beri hayallerinde olan Google yerine Facebook’ta çalışmayı tercih etmiş.

Yaptı bir röportajda kendisini Facebook’ta daha fazla geliştirebilme imkanı bulabileceğini düşünen Saydam şunları söyledi:

Google'dan gelen teklif ilk bakışta mükemmeldi ama 'teknoloji geliştikçe nasıl gelişeceğim, kendimi nasıl ilerleteceğim' sorularına tam yanıt bulamadım. Bana özel bütçe vereceklerini ve dilediğim kursa gidebileceğimi belirttiler. Facebook ise 'Biz senin iyi olduğunu görüyoruz, daha iyi olmanı istiyoruz' teklifiyle yaklaştı. Bu da bana daha cazip geldi. Hayalimdeki Google'da çalışma imkanına ulaştım ancak bu kez ben kabul etmedim, geleceğim için Facebook'u seçtim.

Ekim ayından itibaren Facebook’ta çalışmaya başlayacağını söyleyen Saydam, yeni ürünleri tasarlayacağını ya da mevcut olan ürünleri daha iyi hale getirmeye çalışacağını söyledi. Mark Zuckerberg’le aynı ortamda çalışma fırsatı yakalayacağını ve bunun kendisi için inanılmaz bir duygu olduğunu belirten Saydam, “Facebook'ta duvarlar yok, bir kafede insanlar nasıl oturuyorsa Facebook'ta da öyle oturuyorlar. Mesela garip geldi, Mark Zuckerberg ile aynı ortamda çalışacağım. Bir şey olduğu zaman gidip omuzuna dokunabileceğim. Yani öyle bir açık ortamda çalışılıyor” dedi.

Google ve Facebook gibi şirketlerin mülakatlarında mantıksız sorular sorulduğuna dair algının oluştuğunu söyleyen Saydam, bunun yanlış olduğunu belirterek kendisine son derece mantıklı soruların sorulduğunu söyledi. Firmaların, sorulan soruları öğrencilerin algılamasını ve buna göre çözümler üretmelerini beklediklerini belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0