Facebook'un Casusluk Yaptığı İddia Edildi!!

1
0
0
0
0
Belçika'da bulunan bir kuruluş, Facebook'un kullanıcı bilgilerini casusluk amaçlı kullandığını iddia etti.
Dünya üzerinde 1 milyardan fazla kullanıcısı bulunan dev sosyal paylaşım platformu Facebook'un casusluk yaptığı iddia edildi. Bu iddianın sahibi BPC adlı, Belçika'da bulunan ve kişisel verileri korumayı amaçlayan bir kuruluş. İddianın sahibi olan Belçikalı kuruluşun söylediğine göre Facebook, kayıtlı olan kullanıcılarının gizli bilgilerini, kullandığı gizli sistemler sayesinde sitenin kullanım amaçlarının dışında kullanıyor.

Facebook'un bu yaptığı işlemler, sitenin sahip olduğu kullanıcı hesaplarının üzerinden gerçekleştiriliyor. Sitede bulunan hesabınızın bilgilerinin kullanılmasının yanı sıra site, siz siteyi kullanırken bilgisayarınızda bulunan bilgileri gözetleyebiliyor ve bu bilgilerin aktarımını gerçekleştirebiliyor. Böylece banka hesaplarınız da dahil hiçbir kayıtlı bilginiz güvende kalamıyor. BPC adlı kuruluşun iddia ettiğine göre Facebook'un yaptığı casusluk işlemi çok büyük ölçülerde ve her kullanıcıyı kolayca etkileyebiliyor. Siteye kayıtlı olan ve en az bir kere giriş yapmış olan kullanıcılar, site tarafından gözetlemeye alınıyor. Bu gözetleme işlemi kullanıcı sadece siteyi kullanırken değil, aynı zamanda siteden çıktıktan sonra ve hatta hesaplarını sildikten sonra da gerçekleşebiliyor. 

Casusluk işlemlerinden dolayı Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi'ne (NSA) benzetilen Facebook, benzetildiği bu kuruluş gibi casuslukta çok ileri düzey olduğu iddia edildi. Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi'nin sadece Twitter üzerinden günde 2 milyon tweet'i incelediği ve Twitter'da bulunan hesapların %30'unun kendilerine ait gözetleme amacıyla açılmış hesaplar olduğu biliniyor.

BPC bu iddiaları doğrultusunda casusluk yapan Facebook'un casusluk işlemlerinin Avrupa Birliği kanunlarına göre suç olduğunu belirtti. Sosyal paylaşım sitesinin bu işlemleri durdurmasını, en azından bunu Belçika'da bulunan kullanıcılar adına yapmasını sert bir dil ile bildirdi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0