Facebook'un ''Takma İsim'' Politikasına Almanya'dan Engel

1
0
0
0
0
Kullanıcı güvenliğine yönelik ciddi adımlar atan Facebook'un her adımı kabul görmüyor.
Facebook son zamanlarda gerek kendi platformu, gerekse bünyesinde barındırdığı Messenger, Whatsapp gibi platformlara oldukça dikkat çekici yenilikler getirdi. Bu yeniliklerin çoğu ellerindeki kullanıcıları tutma ve yenilerini çekmeye yönelikti.

Bu bağlamda atılan adımların çoğu, önce kullanıcı güvenliğini baz alan, kullanıcı güvenliğine yönelik adımlar. Ancak bir konuda Facebook, kullanıcıları ile zıt düşeceğe benziyor. Güvenlik politikası kapsamında kullanıcılara gerçek isimlerini kullanma zorunluluğu getiren Facebook, başta LGBT üyeleri olmak üzere pek çok kullanıcıdan tepki görmüş durumda.

Almanya merkezli bir gizlilik kuruluşu, yaptıkları çalışma sonucu Facebook'un ülkelerinde bu katı politikayı sürdürebilmesinin mümkün olmadığını ve Almanya'da kullanıcıların takma isim kullanımına izin verilmesi gerektiğini bildirdi. Tabi yapılan bu bildiri sadece bir görüş beyan etme değil. Kuruluş baya baya resmi bir karar almış durumda. Hamburg'da bulunan kuruluş, bu kararı alırken gerekçe olarak ise, Alman yasalarının Facebook'un politikası ile uyuşmadığını göstermekte. Kuruluş, Facebook’un insanlardan habersiz olarak isimlerini değiştiremeyeceği ve doğrulama yapmak adına fotoğraflı bir kimlik talep edemeyeceği de belirtiyor. Durumun ortaya çıkıp bu denli önemli hale gelmesindeki sebep, daha doğrusu patlak verdiği çıkış noktası ise, Alman bir kadın kullanıcının takma isim kullanmak istemesi ve bu bağlamda kurula yaptığı şikayet.

Olayın bir diğer cephesi olan Facebook'da ise artık bıkılmış bir durum var dersek sanıyoruz yanlış olmaz. Çünkü Facebook, Avrupa'da uyguladığı sistemlerle alakalı şeyleri İrlanda üzerinden yönetmekte ve İrlanda'da geçerli olan gizlilik yasaları baz alınmakta. Durum böyle olunca da yasalar çoğu Avrupa ülkesinde engele takılıyor. Almanya da bu örneklerden sonuncusu. 

Şu an için Facebook alınan karardan pek memnun değil. Çünkü Facebook'a göre uyguladıkları bu politika, tamamen kullanıcı güvenliği temel alınarak düzenlenmiş bir şey. 

Kaynak: Reuters
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0