Fazladan Bir Saniyeyi Google Nasıl Değerlendiriyor?

0
0
0
0
0
International Earth Rotation Service (IERS), yine ilginç bir açıklamayla dikkatleri üzerine çekiyor. 
International Earth Rotation Service (IERS), yine ilginç bir açıklamayla dikkatleri üzerine çekti. IERS’in 2015 yılına da 1 saniye daha ekleneceğini açıklamasıyla, Google başta gelmek üzere internet dünyası bu ekstra 1 saniyeyi dengelemenin yollarını aramaya başlamış durumda.

Biraz özet geçmek gerekirse dünyanın dönme hızına göre her gün saniyenin 2 binden biri kadar azalıyor. Bu nedenle 1972’den günümüze kadar belli aralıklarla saatlere 1 saniyelik bir artış olduğu söz konusu. Sonuncusunun 2012 yılında olduğu bu değişiklik 30 Haziran 2015 günü yine tekrarlanacak.Fakat atomik saati dijital bir şekilde yorumlayan internet devleri için durum bahsedildiği kadarda kolay değil. Aynı saniyenin tekrarlanması durumunda sistemlerin kararsız kalması ve çakılma riski taşıdığını bilincindeler. 2012 yılında bu sebeple çakılmış olan sitelere Reddit, Foursquare, Yelp ve Linkedln gibi isimleri örnek verebiliriz.

Google, bu sorunun cevabına yanıt bulan bir diğer isim. 86,401 saniye sürecek olan 30 Haziran gününe kadar saatine milisaniyeler boyutunda eklemeler yapacak olan Google, bu yöntemle 1 Temmuz’a sorunsuz bir şekilde giriş yapmak istiyor.

Bahsi geçen iddianın aksi yaşanması durumunda kullanıcıların belirli bir süre sorun yaşayacağı gibi Google’ın kaybı da saniyelere oranla artacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0