• Anasayfa
  • İnternet
  • FBI, Apple’ın Yardımına Gerek Kalmadan iPhone’un Kilidini Açmanın Yolunu Bulduğunu Açıkladı

FBI, Apple’ın Yardımına Gerek Kalmadan iPhone’un Kilidini Açmanın Yolunu Bulduğunu Açıkladı

0
0
0
0
0
ABD Federal Soruşturma Bürosu, 14 kişinin ölümüyle sonuçlanan San Bernardino saldırısının failine ait iPhone’un kilidini açmak için bir yol bulduğunu açıkladı.
Apple’ın Salı günü görülmesi gereken dava ABD Adalet Bakanlığı’nın talebiyle ertelenmiş, Bakanlık, Apple’ın teröriste (Rizwan Farook) ait telefonun kilidinin açılmasına yardım etmesi yönünde karar açıklamıştı. Apple ise bu mahkemenin bu kararına karşı çıkarak uygulamanın uluslararası boyutta tehlikeli bir emsal oluşturacağını düşünüyor.

Şimdilik durumlar böyleyken FBI’dan ve ilgili savcılardan önemli bir açıklama geldi. Açıklamaya göre Apple’ın desteği olmadan ‘dışarıdan bir tarafın’, iPhone’un şifresini devre dışı bırakılabileceğine dair bir yol bulduğu belirtildi. Mahkeme dosyasında bu yöntemle ilgili şu ifadeler kullanılmış: "Bu yöntemin, Farook'un iPhone'undaki verileri riske atmadan uygulanabilir bir yöntem olup olmadığının tespit edilebilmesi için test edilmesi gerekir. Eğer uygulanabilirse, Apple'ın desteğine duyulan ihtiyaç da ortadan kalkar." ABD Adalet Bakanlığı sözcüsü ise hükümetin bu yöntemin başarılı olup olmayacağına iyimserlikle yaklaştığını ifade etti.


 

 Apple: FBI bulduğu yöntemi bizimle de paylaşsın

Apple’ın avukatları, FBI’ın iPhone’un kilidini açmak için bulduğu yöntemin ne olduğuna dair bir fikirlerinin olmadığını, eğer gerçekten bulmuşlarsa kendileriyle de paylaşılmasını beklediklerini belirttiler. FBI, cihazın verilerine ulaşmak için çalışmalarına devam ediyor olsa da telefonun şifreleme sistemine girilebilecek yanlış bir bilginin telefondaki tüm verilere erişimi engelleyebilme ihtimalinin olduğu belirtiliyor. Telefonun 4 haneli PIN koduna sahip olmayanların cihaza erişimini kısıtlayan bu sistem, kodun 10 kere üst üste girilmesi halinde cihazdaki tüm verileri siliyor ve fabrika ayarlarına dönüyor.

FBI bulduğunu iddia ettiği yolu direkt olarak kullanacak mı yoksa görülecek davanın sonucunu mu bekleyecek, şu an için bilinmiyor. Fakat FBI’ın bu açıklaması, Apple’ın bir sorun çıkartmadan şifreyi kırmalarına yardımcı olmalarını sağlamak için atılmış bir yem olabilirmiş gibi geliyor bana. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0