FBI’ın iPhone’u Kırmak İçin Ödediği Para Belli Oldu!

0
0
0
0
0
FBI’ın San Bernardino saldırısını gerçekleştiren teröriste iPhone 5C modelinin şifresini kırmak için ne kadar ücret ödediği ortaya çıktı.
San Bernardino saldırısını gerçekleştirip 14 kişinin yaşamını kaybetmesine sebep olan saldırgana ait iPhone 5C modelinin şifresinin kırılmasıyla ilgili FBI’la Apple arasında adeta soğuk bir savaş yaşanmış, Apple şifrenin kırılması için FBI’a yardım etmeyeceğini açıklamıştı. Bu karara kimileri karşı çıktı, kimileri de (ağırlıklı olarak Google, Twitter, Facebook gibi büyük şirketlerden) destekleyici mesajlar gönderdi. Sonrasında ise FBI herkesin dört gözle beklediği açıklamayı yapmış, teröriste ait iPhone’un şifresini kırdıklarını belirtmişti.

Bunun için bir güvenlik şirketiyle anlaşma yapan FBI’ın ödediği para da ortaya çıktı. Kurum, güvenlik şirketine tam 1.3 milyon dolar ödeme yapmış. FBI Direktörü James Comey, parayı ismini vermek istemediği bir güvenlik şirketine verdiklerini fakat buna kesinlikle değdiğini söyledi.FBI’ın ödediği 1.3 milyon doların, kurumun bir hackleme için harcadığı en büyük para olduğu belirtiliyor. 

Yalnız yine de benim aklıma bu kadar büyük bir rakamın ödenmesi pek yatmadı. Yani sanki işin içinde bir bit yeniği var gibi. Siz ne düşünüyorsunuz?


0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0