FBI: "Sony'e Yapılan Siber Saldırı Kuzey Kore'den Yapıldı"

0
0
0
0
0
FBI: "Sony'e Yapılan Siber Saldırı Kuzey Kore'den Yapıldı"
Sony Pictures firmasına yapılan saldırı sonucu daha vizyone girmeden torrente düşen 4 film Kuzey Kore tarafından yapılan siber saldırı sonucu ortaya çıkmış.
İnternetin ülkemize ilk geliş zamanlarında, Dial-Up diye tabir edilen telefon bağlantısını kullanarak internete bağlanırken (hani ya telefon çalınca düşen internet zamanları, ixir, e-kolay..) hekır olma hevesindeydik. MSN ile arkadaşlarımıza yolladığımız dosyayı müzik dosyasıymış gibi gösterip "Abi şarkı çok güzel, bi dinle" diye yollayarak, açan arkadaşımız "Kayboldu la bu açınca" dediği anda bir program vasıtasıyla (programın adı aklıma gelmedi, hatırlayan varsa yorum olarak atarsa sevinirim) CD-Rom'u açıp kapayarak, ekranı karartıp yazılar yazarak korkuturduk.

Aradan geçen en az 10 yıl ile hekırlık, hacker olmaya döndü ve hacker olarak tabir ettiklerimiz o zamana göre çok daha ciddi boyutta işlemler yapmakta. Hatta siber orduların kurulduğu döneme gelmiş bulunduğumuz bu zamanlarda Dünya Siber Savaşı bile yaşanmakta.

Bunun dışında bildiğiniz gibi Kasım ayının sonunda hackerlar tarafından Sony Pictures firmasnının daha sinemada bile yayınlanmayan 4 filmi torrent sitelerine düşürülmüş, bu da dünya genelinde bir olay olmuştu. FuryAnnieMr. Turner ve Still Alice filmlerinin torrente yayılmasıyla ilk başta oklar -emin olamamakla birlikte- Kuzey Kore'ye çevrilmişti.

Şimdi ise  FBI Direktörü James Comey tarafından yapılan açıklamayla, hem Sony Pictures firmasını, hem de Amerika'ya milyonlarca zarara uğratan bu saldırının ve filmlerin torrente düşürülmesi işleminin Kuzey Kore'ye bağlı IP adresleri üzerinden yapıldığı kesinleşmiş oldu. İşi ciddi boyutlara taşıyan şey ise Kuzey Kore'deki internet kontrolünün tamamen devlet elinde olması. İnternet ortamında çok kısıtlı bağlantılara ulaşabildiğiniz ve devlet denetimindeki Kuzey Kore'de böylesi bir saldırının yapılması -eğer ki devlet izni yoksa- imkansız. Hal böyle olunca bu yapılan saldırıdan sorumlu olarak Kuzey Kore hükümeti gösterilmiş oluyor bir açıdan.

CIA Direktörü James Clapper tarafından ise "Amerika Birleşik Devletleri çıkarlarına yönelik en ciddi siber saldırılardan biri" olarak lanse edilen bu saldırının Kuzey Kore hükümetinin onayıyla yapılmış olması ne gibi sonuçlar doğuracak hep birlikte göreceğiz. (Tabi bir de Kuzey Kore tarafından sert eleştiriler alan The Interview filmiyle gerilen ortam da cabası)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0