Filmler Sebebiyle Yanlış Bildiğimiz 9 Bilimsel Gerçek!

1
0
0
0
0
Filmlerin bizlere gösterdiği ama bilime göre tamamen sahte olan 9 şey.
Filmlerde çok gerçekçi efektlerin kullanıldığını görmemiz mümkün. Son teknolojinin kullanıldığı sinemacılık sektörü, izleyicilerine gerçekten hiçbir farkı olmayan efektli sahneler sunabiliyor. Çok gerçekçi olan bu efektlerin bulunduğu filmleri izlerken karşılaştığımız sahnelerin bazılarında "demek ki böyle oluyormuş" diye düşünüyoruz ancak bilimin bu durumlarda ve teknolojilerde nasıl işlediğini maalesef tam olarak bilmiyoruz. Filmlerde gördüğümüz bu sahnelerin bazılarının, yapılan bilimsel araştırmalar sayesinde sahte olduğunu açıklandı. Hollywood'un senelerdir bizlere izlettirdiği ancak gerçekten tamamen uzak olan bu klasik 9 sahneyi sizler için derledik.
 

 Pompalı Tüfekle Vurulan Kişinin Metrelerce UçmasıBöyle bir olayın gerçekleşebilmesi bilimsel olarak tamamen imkansızdır. Pompalı tüfeğin hedefindeki insanı 5 metre uzağa uçurabilmesi için sizi de birkaç metre öteye itmesi gerekirdi.
 

 Radyoaktif Objelerin Parlaması ve Renklerinin Yeşil OlmasıFilmlerde gördüğümüz bu olay da tamamen yalandır. Radyoaktif objelerin parlaması için fosfor gibi bir madde ile etkileşime girmiş olmaları gerekir. Aynı zamanda radyoaktif maddelerin çoğunun rengi metal gibi gridir. Yani radyoaktivite yükseldikçe yeşilleşen maddeler de Hollywood'un uydurmalarından birisidir.
 

 Uzaydaki Patlamaları DuyabilmemizUzayda hava olmadığı için hiçbir ses duyulamaz. Bu kadar basit bir bilginin Star Wars yapımcıları tarafından bilinmemesi üzücü.
 

 Lazerleri GörebilmemizLazerler görülebilir mi? Bir milyoncudan satın alıp içerisine 3 adet minik pil yerleştirirseniz evet, ancak güçlü lazerlerin hiçbirisi gözlerimiz tarafından algılanamaz. Birisinin Avenger'ın başında bulunan kahramana, Iron Man'e bunu anlatması gerekiyor.
 

 Bilimin Hızlı OlmasıFilmlerde, özellikle polisiye filmlerinde gördüğümüz bu olay çoğumuzu kandırmayı başarmıştır. Bir bayan öldürülür, uzun tırnaklarından birisinin arasında doku bulunur ve dokunun bilgileri, kime ait olduğu vb. ertesi gün başmüfettişin masasında olur. Bu işleyiş hızı büyük bir yalandır. Araştırmacılar bütün gün bir doku üzerinde çalışsalar bile ertesi gün o dokunun bilgilerine erişemezler, işlem normal koşullarda haftalar sürer.
 

 Radyoaktif Maddelerin Size Özel Güçler VermesiListedeki en saçma durum budur. Radyoaktif maddeler hiçbir koşulda size güç vermezler. Tekrarlıyorum, "HİÇBİR KOŞULDA."
 

 Dinozorların KlonlanmasıDinozor DNA'sı bulsanız bile klonlama yapmanız imkansızdır çünkü dinozorların 65 milyon yıl önce yaşadığını düşünürsek DNA'larının bozulduğunu anlayabiliriz. Dinozor DNA'sı bulmak mümkündür, ancak bu DNA klonlama yapılabilmesi için gerekli olan koşulları sağlamıyordur.
 

 Kloroformun Anında BayıltmasıKloroform bayıltıcı bir maddedir ancak bu maddenin bayıltabilmesi için dakikalarca kloroform koklamanız gerekir. Yani çoğu filmde gördüğümüz bu sahne de tamamen sahtedir.
 

 Susturucuların Sessiz Ateş Etme Özelliği SağlamasıFilmlerde gördüğümüz susturucular, bir kişinin arkasında ateş etseniz bile o kişinin duymamasını sağlıyor. Çok güzel bir teknoloji olmasına rağmen gerçek susturucular bunu yapamazlar. Susturucular, ateş etme sırasında sıkışan ve patlama sesini çıkartan havanın daha kolay bir şekilde çıkış yapmasını sağlarlar. Bu durumda silahın sesi azalır ancak fısıltı gibi olmaz.

Kaynak: Grunge 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0