• Anasayfa
  • İnternet
  • Firefox'un Açığı, Dosyalarınızı Gizlice İnternete Yükleyebilir!

Firefox'un Açığı, Dosyalarınızı Gizlice İnternete Yükleyebilir!

0
0
0
0
0
Firefox'un bir sürümünde bulunan bug, dosyalarınızı internete yükleyebilir. Güncellemenizi tavsiye ederim.
İnternetin büyük bir platform olduğu hepimizin bildiği bir gerçek. Bu kadar çok meraklısı ve kullananı olunca tabi ki internete girmemizi sağlayan çeşitli ağ tarayıcıları da çok fazla tutuluyor. 

Bu tarayıcılardan Mozilla Firefox, aynı zamanda Dünya'da en çok tercih edilen tarayıcılardan birisi. Çoğu kullanıcıya göre, en çok kullanılan ağ tarayıcısı Google Chrome'dan bile daha güvenli olan Mozilla Firefox, yazılımında bulunan bir açık sonucu çok büyük sorunlara neden olabilecek bir hata ile karşılaştı.
 


Çarşamba günü farkedilen bu açık, ağ tarayıcısının bilgisayarınızda bulunan dosyaların içinden bazılarını sizden gizli şekilde internetten başka bir sunucuya sızdırabiliyor. Ukrayna taraflarında olduğu tespit edilen bu sunucunun, sizin bilgisayarınızda bulunan dosyaları neden aldığı veya ne yapacağı bilinmiyor. Fakat şirketin üzerine düşen görev açığı bir an önce kapatmak olduğu için Mozilla bunun üzerinde yoğunlaşmış.

Son yayınlanan güncelleme 39.0.3'ü yada Mozilla Firefox ESR (Gelişmiş Destek Yayınlaması) 38.1.1'i indirmeniz, Mozilla tarafından şiddetle tavsiye ediliyor. Açığın Windows ve Linux kullanıcılarını etkileyeceği fakat Mac kullanıcılarını etkilemeyeceği belirtilse de Mozilla Firefoz Baş Güvenlik Uzmanı Daniel Veditz'in yaptığı açıklamaya göre Mac kullanıcıları da kendini tam olarak "dokunulmaz" sanmamalı.Hatanın, Mozilla'nın PDF Viewer mekaniğinin JavaScript bağlam ayrımı ile ters düşmesinden kaynaklandığı belirtildi. Fakat PDF Viewer kullanmayan Mozilla ürünleri bu hatayı yaşamayacak. Android işletim sistemi gibi sistemlerin PDF Viewer kullanmadığı için hatadan etkilenmeyeceği belirtildi.

Kullanıcılar için son güncellemeyi buradan yapabilirler.

Kaynak: Mashable
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0