Firefox'un Yeni Gizli Gezinme Modu Tam Anlamıyla Efsane!

0
0
0
0
0
Son dönemlerde Chrome'un gerisinde kalan, şimdi birde Edge ile mücadele edecek olan Mozilla, efsane bir özellikle geliyor.
Microsoft cephesinin yeni web tarayıcısı Edge ile çıkışa geçmesi ve buna karşılık Google cephesinin Chrome'da yaptığı yenilikler, şimdilik bu iki web tarayıcısını ön plana çıkarmış olsa da, bir diğer ciddi kullanıcısına sahip web tarayıcısı olan Mozilla Firefox da oldukça iddialı bir şekilde geliyor.

Yeni sürümü ile karşımıza çıkacak olan Firefox, gizli modu ve bu modun sunacağı yenilikler ile pek çok kullanıcıyı kendine çekeceğe benziyor. Şu an çoğumuz reklamlardan kaçmak adına AdBlock vb eklentiler kullanıyoruz. Ancak Firefox'un yeni gizli modu, bu durumu size hiç eklenti derdi çektirmeden sunacak.Aslında Firefox'un bu yeniliğinin asıl amacı reklamları önlemek falan değil. Firefox, ''Gizli Dolaşma Modu'' ile özellikle kullanıcıları tespit etme amacıyla kullanılan komut dosyalarını engelleyecek. 

Pek çok web sitesi, maddi sebeplerden ötürü ''web'de gözetim'' denilen şeyi uyguluyor ve bu durum en kolay şekliyle reklam ağlarıyla yapılıyor. Ancak Firefox'un sunacağı mod, bu durumu tamamen ortadan kaldıracak (şöyle düşünün; alışveriş sitelerinden sürekli olarak tuttuğunuz futbol takımının formalarına bakıyorsunuz. Facebook ya da benzeri sosyal ağ sitelerine girdiğinizde yan reklam panellerinde karşınıza direkt olarak futbolla alakalı giyim ve aksesuarlar çıkacaktır. İşte bu reklam ağları kullanılarak yapılan bir takip sistemi oluyor aslında).
 

Yeni mod sayesinde siteler de çok daha hızlı bir biçimde açılacak. Yani internetinizi sürekli olarak sömüren o saçma sapan yükten kurtulacaksınız. Kullanıcılara anonim olarak kullanabilecekleri, üstelik normalinden çok daha hızlı bir web tarayıcısı deneyimi sunacaklarını belirten Mozilla başkan yardımcısı Nick Nguyen'in yeni özellikten beklentisi oldukça fazla.

Kaynak: Mozilla Blog
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0