Fotoğraf Çekilirken Kendimizi Neden Beğenmiyoruz?

7
3
2
1
0
İnsanlar fotoğraf çekildiklerinde genelde kendilerini çok zor beğenirler. Fakat bunun bir sebebinin olabileceği muhtemelen hiç düşünülmemiştir.
Bazen arkadaşlarınızla toplu bir fotoğraf çekildiğinizde ‘oha bu ben olamam herhalde’ deyip fotoğrafı silmesini çok istemişsinizdir. Ya da selfie çekerken ‘haydaa niye bu kadar çirkin çıkıyorum’ dediğiniz olmuştur. Fakat fotoğrafı bir arkadaşınıza gösterdiğiniz zaman ‘nesi var, gayet güzel / yakışıklı çıkmışsın’ gibi cevaplar duyduğunuzda ‘beni mi yiyor acaba?’ diye kesin düşünmüşlüğünüz de vardır. Aslında size doğruyu söylüyorlar, çünkü fotoğraftaki görüntünüzle aynadaki görüntünüz arasında sizin farkında olmadığınız ufak bazı farklılıklar bulunuyor.

İlk olarak şunu belirtelim, insan yüzü simetrik değildir. Yani yüzünüzün sol kısmı, sağ kısmına göre ufak tefek de olsa bazı fizyolojik değişikliklere sahip. Yıllar boyu aynadaki görüntüye baktığınızda beyniniz artık o görüntüye alışmış oluyor ve fotoğraf çekildiğinizde aynadaki görüntünüzün tam tersi simetride bir görüntüyle karşılaştığınız için size enteresan geliyor.

Daha açıklayıcı olması için Kevin Spacey’den örnek verecek olursak, aşağıdaki fotoğraf Spacey’e, tıpkı sizin kendinizi aynada gördüğünüz gibi görünüyor.Fakat fotoğraf çekildiğinde tam tersi simetrideki aşağıdaki fotoğrafı görüyor. Yani yıllardır kendisini yukarıdaki görüntüyle gören Spacey, bizim açımızdan baktuğımızda aşağıdaki gibi görünüyor. O yüzden de fotoğraf çekildiğimizde çoğu kez kendimizi bu farklılıktan dolayı çirkin çıkmışız gibi hissederiz.Sonuç olarak kendinizi beğenmediğiniz bir fotoğraf için arkadaşınızın ‘çok güzel çıkmışsın kanka’ cümlesinde bir art niyet aramayın. Çünkü o, yıllardır yüzünüzü size tam tersi simetride gördüğü için fotoğraftaki görüntüden farklı bir detayla karşılaşmıyor. (biraz karışık gibi gelmiş olsa da olayın özeti bu arkadaşlar, hepiniz çok güzel ve yakışıklısınız)
7
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
7
3
2
1
0