• Anasayfa
  • İnternet
  • Fransa Son Terör Olayları Sonrası Tor Ağını ve Halka Açık Wi-Fi Ağlarını Kapatıyor

Fransa Son Terör Olayları Sonrası Tor Ağını ve Halka Açık Wi-Fi Ağlarını Kapatıyor

0
0
0
0
0
Fransa'nın başkenti Paris'te meydana gelen ve onlarca insanın ölümüyle sonuçlanan terör olayları sonrası internet bağlantıları noktasında da ülke içinde önleme gidiyor.
Geçtiğimiz günlerde yaşanan ve tüm dünyayı sarsan Fransa'nın başkenti Paris'te yaşanan terör olayları sonrası Fransa hem politik hem de sosyal yönden birçok önlemler almaya başlamıştı. Şimdi ise internet konusunu gündeme getiren Fransa hükümeti, Tor gibi güvenli ağlarını ve halka açık Wi-Fi ağlarını kapatma kararı alıyor.

Fransa'daki teröt olaylarını meydana getiren IŞİD'in daha önce buradan bahsettiğimiz gibi PlayStation 4 üzerinden habeşmiş olcağı ihtimali ile internet konusunda da önlem alması gerektiğini farkeden Fransa, aslında internet kullanım kısıtlaması olarak görülebilecek bir duruma adım atıyor.Tor adıyla bilinen ve aynı zamanda kendi tarayıcısı olan bu güvenli ve gizli ağ tamamen kullanıcı güvenliğini esas aldığı için sizin dolaştığınız ağlarda size dair bir iz bırakmıyor ve takip edilemiyor. Durum böyle olunca Fransız hükümeti "bunu teröristler kendi aralarında haberleşme aracı olarak kullanabilir" diye engelleme kararı aldı. Bu kısa süreli mi yoksa ebediyyen uygulanacak bir karar mı bilinmemekte. Ancak Fransızlar bununla sınırlı kalmayacak.Aynı zamana halka açık ücretsiz Wi-Fi ağlarını da kapatacak olan devlet, kendi sağladığı internet erişimlerini halkın güvenliği sebebiyle kaldırarak olası saldırılara karşı bu saldırıyı yapabilecek kişilerin haberleşmelerinin gizlilik ihtimalini kaldırma derdinde.

Şu anda görünüşe göre bu haberlerle dünya medyası ve internet kullanıcıları iki tarafa ayrıldı. Bir taraf bir grup yüzünden internet haklarının engellenmesi olarak gördüğü bu kararlara karşı çıkarken bir diğer taraf güvenlik sebebiyle bu tarz önlemleri makul görüyor. Aynı şekilde ülkemizde yaşanan kitlesel olaylar ve terör durumlarında sosyal medyanın geçici süre engellenmesi gibi durumlar da görmüştük. Ancak bu önlem haberlerin yayılmasını önlemek amacıyla olduğu için genel olarak tepki görmüştü. Bu Fransız hükümetinin hamlesi ise tepkiden çok destek topladı gibi duruyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0