• Anasayfa
  • İnternet
  • Gelen Bu Aramayı Aç-Kapa Yaptığınızda Faturanıza 25 TL Ekleniyor!

Gelen Bu Aramayı Aç-Kapa Yaptığınızda Faturanıza 25 TL Ekleniyor!

0
0
0
0
0
Gelen Bu Aramayı Aç-Kapa Yaptığınızda Faturanıza 25 TL Ekleniyor!
Dolandırıcıların 888’li numaraları kullanarak insanları dolandırdığı, yapılan aramaya cevap verildiği anda faturaya 25 TL’nin eklendiği ortaya çıktı.
Çağrı Merkezleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Metin Tarakçı, 1 Mayıs 2015 tarihinden itibaren yürürlüğe giren e-Ticaret yasasının vatandaşların izni olmadan çağrı, kısa mesaj, elektronik posta gibi hizmetlerin gönderilmesinin önüne geçtiğini fakat dolandırıcıları önleyemeyeceğini belirterek dikkatli olunması konusunda uyarılarda bulundu.

Tarakçı, çağrı merkezi görünümünde dolandırıcıların paravan şirketler kurarak vatandaşları dolandırdığı, hatta kendisinin bile bu şebekenin hedefi olduğunu söyledi. Bu konuyla ilgili açıklamada bulunan Tarakçı, "Geçtiğimiz günlerde beni 888'li numara aradı. Iphone kazanma şansı diye konuşmaya başladı. 888'li numara aradığı zaman sizi açtığınız andan itibaren 25 lira faturanıza yansıyor. Konuştukça faturanıza yüklü bir bedel yansıyor. Sektörün 20 yıllık emektarı olarak ben bile bu dolandırıcıların tuzağına düştüm" dedi.

Dolandırma yöntemlerinin sadece bununla sınırlı kalmadığını söyleyen Tarakçı, bu dolandırıcılık şebekelerinin telekomun altyapısını kötü amaçlı olarak kullanmaya çalıştıklarını söyledi. 888 ve bu benzerdeki numaraların BTK’ya (Bilgi Teknolojileri Kurumu) faaliyet alanları belirtilerek alındığını söyleyen Tarakçı, “Cinsel içerikli hatlar daha çok bu kapsama giriyor. Ama daha sonra amaç dışı kullanılarak insanları tuzağa düşürebiliyorlar. Böyle durumlarda işlem şöyle işliyor; eğer bu numara tespit edilip şikayet edilirse işlem yapılabiliyor. Dolandırılan kişilerin BTK'ya ya da gümrük ve ticaret bakanlığı'na şikayet etmeleri gerekiyor. Emniyetin bilişim şubeleri bu konuda çalışması lazım. Bunlar her sektörde olan üçkağıtçılar” dedi.

Dolandırıcıları engellemek için sektörde istihdam kaybının yaşanacağını söyleyen Tarakçı, “Çağrı merkezi sektöründe yasayla birlikte 10 bine yakın istihdam kaybı bekliyoruz. Çıkan bu yasa veren merdiven altı kurumları durdurmayacak. Resmi şirketleri dahi yok. 4 kişi bir araya geliyor ceplerden numara bulup kimseleri dolandırmaya çalışıyor" dedi.

Ücretli hatların alınıp dolandırıcılığın nasıl yapıldığını ve önlem alındığını açıklayan Tarakçı, “Hat kurmak istediğiniz zaman BTK'ya başvuruyorsunuz. İşin amacını hedefini ifade ediyorsunuz. Ancak o zaman BTK birtakım denetimden sonra buna müsaade ediyor. Biz dedik ki bu tip dışarıyı aramak isteyenlere karşı bir prefiks tanımlayalım. Mesela bu 0860'lı bir numaradan aranıyorsanız düzgün bir kurumdan olduğunu anlayıp gönül rahatlığıyla açabilirsiniz. Diğer numaraları ise açmazsanız böylece bu dolandırıcılık işleri azalır” dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0