• Anasayfa
  • İnternet
  • Gizemli Gezegen Ceres, 8 Yıl Sonra İlk Kez Bu Kadar Yakından Görüntülendi

Gizemli Gezegen Ceres, 8 Yıl Sonra İlk Kez Bu Kadar Yakından Görüntülendi

1
0
0
0
0
Gizemli Gezegen Ceres, 8 Yıl Sonra İlk Kez Bu Kadar Yakından Görüntülendi
NASA, Dawn uzay aracının asteroid kuşağındaki ‘cüce gezegen’ olarak adlandırılan Ceres’in üzerinde çektiği fotoğraflarla birlikte detaylı bir uçuş simülasyonu yayımladı.
Mars ve Jüpiter arasındaki en büyük gök cismi olan Ceres, 963 kilometre çapında. Dawn uzay aracının yeni videoyu oluşturan fotoğrafları, 13 bin 600 kilometre uzakta bulunan haritalandırma yörüngesinden ve 5 bin 100 kilometre irtifadaki yörüngesinden çekti. Çekilen görüntülerde, Ay’ın yüzeyine benzer şekilde kraterler ve yer şekilleri görünüyor.

8 yıllık bir sürenin ardından 6 Mart tarihinde Ceres’in yörüngesine giren Dawn, 4 bin 400 kilometre yükseklikteki ikinci haritalandırma yörüngesine de girdi. Eğer bir sıkıntı yaşanmazsa Ceres’e bu kadar yaklaşan ilk uzay aracı Dawn olacak.
 

İlk olarak 2007’de yolculuğuna çıkan Dawn, cüce gezegene ulaşmadan önce asteroid kuşağının ikinci büyük cismi Vesta’yı, 2011 yılının Temmuz ayından 2012 Eylül’e kadar gözlemlemişti. Dawn, yeni yapacağı keşiflerle birlikte Güneş Sistemi’nin erken dönemleri ve gezegenlerin oluşumuyla ilgili yeni bilgiler edinecek.    
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0