Glass Uygulamaları İle Güvenli Sürüş

0
0
0
0
0
Glass Uygulamaları İle Güvenli Sürüş
Google Glass trafik cezası yemekten kurtulamamıştı; ama yeni nesil Glass uygulamaları sürüş deneyiminizi daha güvenli hale getiriyor. Drive Safe ile artık direksiyon başında uyuyakalıp kazaya neden olmanız mümkün değil.
Yaklaşık iki ay önce amerika Birleşik Devletleri'nde bir kadın sürücüye Google Glass ile araç kullandığı için trafik cezası kesilmiş ve gerekçe olarak görüş alanında dikkatini dağtacak bir ekran buluması gösterilmişti. Bu da akıllara Google Glass'ın günlük hayatın hangi alanlarına dahil olabileceği konusunda soru işaretleri getirmişti elbette. (Google Glass'a trafik cezası haberi için)

Ancak sürüş için bir tehlike olarak görülen Google Glass, çeşitli uygulamalarla sürüş deneyiminizi daha güvenli hale getirmeye de çalışıyor.
 

 Google Glass'la daha dikkatli sürün


Yeni geliştirilen Drive Safe adlı Google Glass uygulaması, sizin sürücü koltuğunda uyuyakalmanıza engel oluyor.

Bu uygulama sizin göz bebeklerinizin hareketini, göz kırpma sıklığınızı ve başınızın konumunu ölçerek uyku haline ne kadar yakın olduğunuzu hesaplıyor ve size uyuklamak üzere olduğunuzu haber veriyor.

Uyarı için Glass Audio kullanan ve sesli uyarı ile sizi uyanık tutup dikkatinizi yola vermenizi sağlayan Drive Safe, bu uyarıdan sonra kulaklığa yaptığınız hafif iki dokunuş ile bir sonraki aşamasını aktive ediyor ve harita uygulaması ile size en yakın mola yerini gösteriyor.
 

 Benzerleri var ama ...

Mercedes, Ford, Volvo, Skoda, Volkswagen gibi firmaların araçlarında kullandığı yorgunluğunuzu ölçen sistemler mevcut. Bu yüzden Drive Safe için çığır açan bir yeniik diyemeyiz; ancak bunun Google Glass ile kullanılması giyilebilir teknoloji ürünlerini günlük hayatımıza bir adım daha yaklaştırıyor.

Pazardaki bir alternatif daha zarar vermez elbette.

Şu an beta test aşamasında olan uygulamayı MyGlass Store'dan edinemiyorsunuz. Bunun bir nedeni de Google'ın risk almak istememesi; çünkü uygulama sizi uyanık tutacağını garanti etmediğine dair bir uyarı ile geliyor. Bu da uykuya karşı direnci az olanların hala başka bir teknolojiye ya da otobüse ihtiyacı olduğu anlamına geliyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0