Google 5 Milyar Dolar Ceza Ödeyebilir

0
0
0
0
0
Google 5 Milyar Dolar Ceza Ödeyebilir
Dün yapılan Avrupa Parlamentosu'nda başta Google olmak üzere, arama motorlarının haksız kazanç elde ettikleri konuşuldu. Yapılan oylama sonucunda teklif 384 oyla kabul edildi. 
Avrupa Parlamentosu'nun gündeminde bu kez arama motorlarının haksız kazanç elde ettiği konusu vardı. Google başta olmak üzere arama motorlarının elinde bulundurdukları gücü, haksız kazanç için kullandıkları iddiaları oldukça fazla konuşulmaya başlanmıştı.  Konuyla ilgili olarak verilen teklif Avrupa Parlamentosu'nda oylamaya sunuldu. Oylama sonucunda ise 384 evet, 174 hayır ve 56 çekimser oy kullanıldı.  Özetle, Google’ın arama faaliyetlerini diğer iş kollarından ayırması yönündeki teklifi onayladı. ( Avrupa Parlamentosu,  Google'ın görevi kötüye kullanan bir memur olarak ilan etti.)

Alınan bu karar, Avrupa Birliği ülkeleri için bir uyarı niteliği taşıyor. Ancak Avrupa Birliği ülkeleri bu konuda bir çözüm yoluna giderse, Google ağır bir darbe alabilir. Özellikle dört yıldır devam eden tekel davasının sonuçlanması durumunda, Google 5 milyar dolar ceza ödeyebilir.
 

 Google Neden Tekel?


Dünya üzerinde Google'ın neden tekel olduğu istatistikler tarafından açıklanıyor. Google ABD üzerinde %68, Avrupa Birliği ülkeleri üzerinde ise %90 pazar payına sahip. Google'ın bu oranlarda bir pazar payına sahip olması, ticari kazanımları doğrudan etkiliyor. Yani yaptığınız her arama başına Google sizin üzerinizden para kazanıyor. Dünyada her gün yapılan Google aramalarını düşündüğünüzde, bu tutar çok ciddi miktarlara çıkabiliyor.

Avrupa Parlamentosu yaptığı görüşmelerde AB içinde tek bir dijital pazar oluşturarak 260 milyar euro ek gelir elde etmeyi hedefliyor. Böyle bir projenin hayata geçmesi, küresel boyutta rekabeti arttıracak ve tarafsız bir ortam sağlayacak.(en azından düşünceleri böyle)

Avrupa Parlamentosu konuyla ilgili AB üyelerinide dikkatli olmaya davet ediyor. İlerleyen zamanlarda ne tür değişikliklerin olacağını merakla bekliyoruz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0