• Anasayfa
  • İnternet
  • Google Açılmıyor - Google Youtube Neden Yavaş ve Açılmıyor

Google ve Tüm Servislerinde Açılmama Sorunu Yaşanıyor

8
2
1
1
0
Yaklaşık son bir aydır, Google ve ona ait Adwords, Adsense, Analytics, Gmail, Webmaster Tools gibi  tüm servislerinde yavaşlama ve açılmama problemi yaşanıyor. Resmi bir açıklama gelmese de kullanıcılar sosyal medya ve forumlarda isyan etmeye başladı bile..
Bir arama motoru olmaktan çıkan ve bir internet devine dönüşen Google, son zamanlarda Türkiye genelinde önemli bir sorun ile karşı karşıya. Google ve ona ait Youtube, Adwords, Adsense, Analytics, Gmail, Webmaster Tools gibi  tüm servislerde yavaşlama sorunu var ve uzun süren aralıklarla açılmama problemleri yaşanıyor.  Özellikle ülkemizde İnternet = Google mantığı yerleşmişken, Google'a erişemeyen kullanıcılar, bu markaya o kadar güveniyor ki sorunun Google kaynaklı olabilme ihtimalini düşünmeyerek,  sorunu kendi internet bağlantılarında arıyorlar. Hatta sorunu kendi kullandıkları bilgisayarlara yükleyip, format atanların bile varlığından haberdarız. 


Özellikle sosyal medya ve forum sitelerinde konunun gündeme geldiğini söyleyebiliriz. Kullanıcılar yavaş yavaş sinirlenmeye ve Google'ye tepki göstermeye başladığını gösteren mesajlar ile dolu.  Ayrıca yaptığımız ufak bir araştırma ile yaşanan bu problemin sadece Türkiye'de olmadığını ve dünya genelinde de böyle bir sorunun var olduğunu söyleyebiliriz. Keza bir kaç forumda, açılmama probleminin Türkiye'de yaşanan sansür olayından gerçekleştiği konusunda mesajlar ile karşılaştık. 

Sorunun neden kaynaklandığını açıklayan Google tarafından gelmiş resmi bir açıklama yok. Fakat bir kaç teori ile neden kaynaklanabileceğini sizin için araştırdık;
 
  • Açılmama ve yavaşlık probleminin sadece Google Chrome kullananlarda olduğu ve son chrome güncellemelerinden sonra yaşanmaya başlandığı iddia ediliyor.
  • Diğer bir iddia ise Google DNS kullananlarda bu sorunun yaşandığı yönünde. 
  • Bir başka iddia ise SSL güvenli bağlantı yüzünden Google'a erişilemediği yönünde. Bazı kullanıcılar, https://google.com.tr yerine http://google.com.tr yazdıklarında sorunsuz erişim sağladıklarını ifade etmiş.
  Peki bu sorunun çözümü yok mu?

Şuan için kalıcı bir çözüm yok ama Google'nin IP'si üzerinden erişim sağlandığında sorun yaşanmıyor. http://74.125.131.94/ adresi üzerinden google'ye girip arama yapabilirsiniz.

Siz böyle bir sorun ile karşılaştınız mı? Yorumlarınızı bekliyoruz.Kullanıcıların Twitter üzerinden gönderdiği mesajlar ;


8
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
2
1
1
0