• Anasayfa
  • İnternet
  • Avrupa Komisyonu, Android İçin Geniş Çaplı Soruşturma Başlattı

Avrupa Komisyonu, Android İçin Geniş Çaplı Soruşturma Başlattı

0
0
0
0
0
Avrupa Komisyonu, Android İçin Geniş Çaplı Soruşturma Başlattı
​Avrupa Komisyonu, 3 yıldır incelemeye aldığı Google’ın mobil işletim sistemi Android hakkında ‘haksız uygulama gruplaması’ nedeniyle resmi soruşturma başlattı.
Avrupa Komisyonu, 3 yıldır incelemeye aldığı Google’ın mobil işletim sistemi Android hakkında ‘haksız uygulama gruplaması’ nedeniyle resmi soruşturma başlattı.

Google’ın Android cihazlara Haritalar, Chrome ve YouTube gibi uygulamaları ön yüklü bir şekilde getirerek haksız bir avantaj elde ettiği iddia ediliyordu. Avrupa Komisyonu da Google’ın bu servisleri Android cihazlara yerleştirmesi için ilgili şirketlere baskı yapıp yapmadığı konusunda hem telekom şirketleri hem de telefon üretici firmalardan bilgi almıştı.

Soruşturmasını üç konu üzerinde gerçekleştirecek Avrupa Komisyonu, Google’ın uygulamaları ve servisleri ön yüklü olarak sunmasının, pazarın gelişimini engelleyip engellemediği araştırılacak. Google’ın akıllı telefon ve tablet üreten firmaları, gelişmiş Android versiyonları hazırlamaktan alıkoyduğu iddiası araştırılacak. Son olarak Android işletim sistemli cihazlardaki servis uygulamaları Google’ın kendisine ait başka servis ve uygulamalarla gruplayıp gruplamadığı soruşturulacak.

Google’ın akıllı telefon üreten firmalarla yaptıkları anlaşmalar inceleyecek olan Avrupa Komisyonu, bu soruşturmayı Google hakkında yürüttüğü soruşturmadan ayrı tutacak.


Avrupa Komisyonu’nun soruşturmasına karşılık olarak Google tarafından yapılan açıklamada yapılan anlaşmaların, ön yüklü olan uygulamaların tüm Android cihazlarda çalışması için yapıldığına dikkat çekti. Ayrıca bu uygulama paketlerinin, Android’in Apple ve Microsoft’un mobil platformuyla rekabet imkanı ortaya çıkardığını savundu.

Google’ın açıklamalarını hazırlayan Android’in mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Hiroshi Lockheimer, Google’ın Android cihazlarda ön yüklü olarak sunduğu uygulama sayısının, Apple’ın iOS uygulamasında ön yüklü olarak sunduğu uygulama sayısından daha az olduğunu söyleyerek bu konuyu Avrupa Komisyonu’yla ilerleyen zamanlarda daha kapsamlı olarak görüşeceklerini belirtti.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0