Google Arama Geçmişi Nasıl İndirilir?

1
1
0
0
0
Google artık arama geçmişinizi indirmenize de olanak tanıyor. Peki bu arama geçmişini nasıl indirebiliyoruz? Detaylar yazımızda.
Google bundan 3-4 sene önce Google Takeout hizmetini sunmuş ve Google'da depolanan verilerinizin tamamını -ya da istediğiniz bir kısmını- indirmenize olanak tanıyordu.

Blogger, Google Drive, Google Fotoğraflar, Hangouts, Haritalar, Takvim ve YouTube gibi fazlasının da bulunduğu verilerinizi yedeklemenize olanak tanıyan Google, şimdi de arama geçmişinizi indirip arşivlemenize olanak tanıyor.Aslında düşününce arama geçmişimizi indirmemizin ne yararı olacak diyoruz. Yani en azından ben öyle düşünmekteyim. Hem, aramızda kalsın, arama verilerinin indirilmesi birçok kullanıcı için tehlikeli bile olabilir. (Sonuçta arama geçmişinizde görülmesini istemediğiniz, sonra silmesini unuttuğunuz ya da "Gizli Pencere" durumunu bilmeyenleriniz olabilir)

Şimdi, konumuza dönelim. Eğer isteyenleriniz varsa Google arama geçmişimizi nasıl indirebiliyoruz? Aşağıda adım adım anlatalım;
 

 1) Google History'e Gitmek


Eğer ki Google Arama Geçmişi'nizi indirmek istiyorsanız, ilk yapmanız gereken bu bağlantı üzerinden Google History (Google Geçmiş) bölümüne gitmek.Bağlantıya tıkladığınızda ilk olarak karşınıza bir oturum açma ekranı çıkacak. Bu da bir güvenlik önlemi olarak karşımıza çıkıyor. Şifremizi tekrar girerek ikinci adımımıza geçiyoruz.
 

 2) Google History Sayfası


Şifrenizi girdikten sonra ise aşağıdaki Google Geçmiş sayfası karşınıza çıkacak.Sonrasında ise sağ üstte yer alan ayarlar bölümüne gelerek "İndir" kısmına tıklıyoruz. Sonrasında ise aşağıdaki uyarı çıkacak.Yukarıda çıkan uyarının ardından "Arşiv Oluştur" butonuna tıklayarak verilerinizin girmiş olduğunuz hesabın mail adresine gönderilmesini sağlayabilirsiniz.
 

 3) Mail Adresine Geçiş Ve Verileri İndirme


Şimdi ise mail adresimize birkaç dakika içinde "Google arama geçmişi arşiviniz hazır" başlığına sahip bir mail gelecek.Gelen maili açtığınızda ise iki seçenek sunmuş. Biri gördüğünüz gibi Google Drive hesabınızda görüntüleyebilir, diğer bir yandan ise e-posta eki olarak indirebileceğiniz bir rar dosyası da bulunuyor. Rar dosyasının içinde ise bir index.html dosyası bulunuyor. Bunu açarak geçmişinizi görebiliyorsunuz.

Böylelikle Google arama geçmişi verilerimizi indirmiş olduk. İsteyenler bu yöntem ile verilerini indirebilir, arşivleme yapabilirler. Ama hala ne işe yarayacağını çözemedim, orası ayrı.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0