Google Arama Geçmişinizi Kısmi Olarak Silmenin Yolları!

0
0
0
0
0
Google arama geçmişinizi isteğinize bağlı olarak silmeyi öğretecek 3 seçeneği anlattık.
Çağımızda internet, hepimizin kullandığı bir platform haline geldi. Neredeyse bütün işlemlerimizi yürütebildiğimiz, her konu hakkında bilgi edinebildiğimiz devasa bir bilgi topluluğu. Fakat bu işlemlerden en basitlerini bile gerçekleştirirken bazen gizliliğe ihtiyaç duyabiliyoruz. Durum bu olunca bulunan bilgileri silme işlemlerine başvuruyoruz.

Bu işlemlerden en yaygını "geçmiş silme" işlemi. Bu oldukça güvenilir işlem yinede bazı zamanlarda işimizi tam olarak göremiyor. Bazen bütün geçmişimizi silmek istemiyoruz yada sadece birkaç arama verisinden kurtulmak istiyoruz. Bu ve bunun gibi olan işlemler, kişinin tercihine bağlı olan 3 farklı seçenek üzerinden gerçekleştirilebiliyor.

1) Sadece silinmesini istediğiniz cümle tamlamalarını silmek:

Bu işlem Google'ın  aranmış bir kelimeyi bizim veya başkasının karşısına çıkarmayacak şekilde silinmesini sağlıyor. Buna örnek olarak; mesela önceden Google'da "webtekno" kelimesini arattınız. Google bu kelimeyi kaydeder ve sonraki sefere siz "w" yazsanız bile "webtekno" kelimesi sizin için belirir. Bu özellikten tam olarak kurtulmak için önce silmek istediğiniz kelimeyi veya baş harfini arama kısmına yazın ve sonra sağ tarafındaki "kaldır" butonuna basın. Google bu işlemden sonra size herhangi bir soru sormadan kelimeyi belleğinden silecektir.
 

2) Belirli bir tarihte yapılan aramaları silmek:

Bu işlem, yapılacak silinme işleminde bütün geçmiş yerine belirli günleri veya haftaları silmek istediğinizde kullanmanız gereken işlem. İşlem Google Web & Uygulama sayfasından yapılıyor. Google hesabınızla girebileceğiniz bu sisteme ulaşamadığınız takdirde Google'da "Google Web & Uygulama" olarak aratabilirsiniz. Sisteme girdiğinizde karşınıza şu sayfa çıkacak: Sayfanın sağ üst köşesinden seçeneklere tıklıyoruz ve "silme seçenekleri"ni seçiyoruz. Bu noktadan sonra karşımıza çıkan 3 seçenekten birini seçeceğiz. Eğer "Dün" veya "Bugün" seçeneği sizin için yeterli değilse "Gelişmiş" seçeneği ile sileceğimiz geçmişi 4 haftaya ayarlayabiliyoruz.3) Bütün geçmişi silmek:

Bu işlem bütün internet geçmişinizi silecektir. Hiçbir sayfa kaydı kalmayacaktır ve buna bağlı olarak bazı Google uygulamalarıyla biraz sorun yaşayabilirsiniz. Bu nedenle dikkatli kullanmanızı öneririm.

İşlemi gerçekleştirmek için yine aynı adımları takip ediyoruz; Seçenekler-Silme Seçenekleri  Buraya geldikten sonra bu sefer karşımıza çıkan 3 seçenekten "gelişmiş" seçeneğini seçiyoruz ve silmek istediğimiz aralığı "tüm zamanlar" olarak değiştiriyoruz. İşlemi tamamlamak için "sil" butonuna basıyoruz ve işlem gerçekleşiyor.Tekrar belirtmekte fayda var. Bu silme işlemleri sadece sizin tarayıcınız üzerinden yapılmadığı için yapılan işlemler uygulamaları da etkileyebilmekte. Bu yüzden silme işlemlerini dikkatle gerçekleştirmenizi tavsiye ederim. Son olarak tüm bu işlemlerle teker teker uğraşmamak ve tüm aramalarınızın geçmişte görünmesini engellemek için ctrl+shift+n kısayol tuşu ile Gizli Mod'da arama yapabilirsiniz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0