Google’da Birbirinden Farklı Arama Seçeneklerini Kullanın

0
0
0
0
0
Google’da Birbirinden Farklı Arama Seçeneklerini Kullanın
Geçtiğimiz ay Türkiye’den 15 gazeteci merkezi Florida, ABD’de bulunmakta olan Poynter Enstitüsü’nde dijital medya eğitimi almak amaçlı burs kazanmıştır. 5 gün süren bu eğitimin sonunda çeşitli fikirler oluşmuş ve meydana gelmiş durumda.
Geçtiğimiz ay Türkiye’den 15 gazeteci merkezi Florida, ABD’de bulunmakta olan Poynter Enstitüsü’nde dijital medya eğitimi almak amaçlı burs kazanmıştır. 5 gün süren bu eğitimin sonunda çeşitli fikirler oluşmuş ve meydana gelmiş durumda.

Bu uygulanan programda en iyi oturumlardan biri de Google ekibinin Poynter’den tüm dünyaya canlı yayında yaptığı, gazeteciler için Google araçlarının nasıl daha verimli kullanabileceğinin anlatıldığı kısmıydı.

Google internette sadece basit aramaların değil, bunun yanı sıra daha kapsamlı ve derin bir araştırma yapılabileceğinin de mümkün olduğunu vurguladı. Haber merkezlerinde dijital araç ve platformlar birçok gazetecinin işinde önemli bir yer edindiği hale gelmeye başladı. Bunun yanı sıra birçok habercinin Google’ın gelişmiş arama seçeneklerinden haberi olmadığını veya kullanamadıkları biliniyor. Aslında bu gelişmiş arama seçenekleri ile günlük işlerini daha etkili hale getirebilecek durumdalar.

İşte gazeteciler ile birlikte sizin de araştırmalarınızı veya günlük işlerinizi yaparken kullanabileceğiniz, Google’nin gelişmiş arama seçenekleri:
 

 1. Görselle Arama

Google’de arama yapmak için sadece anahtar sözcük ve kelimeler yerine görselleri de kullanabilirsiniz. Bir fotoğraf hakkında daha detaylı bir bilgi almak istiyor veya görseli kavrayamadığınız bir durumda kullanabileceğiniz seçenekler arasında.

Görselle arama yapabilmek için Google Image Search, görsel arama kısmına girip elinizdeki fotoğrafları veya linkini Google’a yükleyin. Arama sonuçlarında aradığınız görselle alakalı olarak bazı kaynaklar yer alacak. Siz bu kaynakları tarayarak, daha önceden kullanıp kullanılmadığını, boyutlarını veya görsele yakın içeriklere erişebilirsiniz.
 

 2. Renkle Arama

Varsayalım ki daha önceden okuduğunuz veya okumak istediğiniz bir kitap yada dergi var ve siz bunun hakkında pek bir bilgi sahibi değilsiniz. Adı, konusu vb. Görsellere girip bir anahtar sözcük girin ve “Arama Araçları”na tıklayarak bir renk belirleyin.
 

 3. Google Alerts

Google Alerts, bir anahtar kelime veya sözcük girdiğinizde size mail olarak bir uyarı gönderen sistemdir. Belli başlı olayları veya gündemde ki bir olayı takip etmek için kullanabileceğiniz uygun bir araçtır.

Alert oluşturmak için ise, google.com.tr/alerts adresine giderek anahtar kelimelerinizi oluşturabilirsiniz. Bu arama seçeneğinin diğer bir güzel tarafı da hangi sıklıkla mail almak istediğinizi kendiniz belirleyebilirsiniz.
 

 4. Google Trendleri

Google Trendleri size güncel olarak gün gün hangi konuların Google’da en çok aratıldığı bilgisini sunuyor. Aramayı kısıtlamak için de bölge ve saat dilimini seçerek aramanızı daha özel bir hale getirebilirsiniz.

Ayrıca da Google Trendleri sayesinde iki farklı anahtar sözcüğü birbiri ile karşılaştırarak aramalarda hangisinin daha çok tercih edildiğini ve tutulduğunu google.com/trends adresi üzerinden takip edebilirsiniz.
 

 5. Diğer Ülkelerin Google’ı

Haberler sadece bizim değil tüm dünyada farklı şekilde meydana geliyor olabilir. Daha farklı olarak başka bir ülkede bir olay hakkındaki düşüncelerini öğrenmek isteyenler bu durumdan faydalanabilir.

Herhangi bir ülkeye ait Google’a yönlendiğinizde yapmış olduğunuz arama sonuçları o ülkenin arama sonuçlarına göre listelenecektir. Sonuç olarak Google sadece bir ülkede değil tüm dünyaya hitap eden bir arama motorudur.
 

 6. Özel Arama Motoru

Özel arama motoru ise belli bir web sitesinin içeriğinde yer alan verileri Google ile arama yapma imkanı sunar. https://www.google.co.uk/cse adresine giriş yaparak oturum açın ve daha sonra “özel arama oluşturun”. Aramak istediğiniz içeriğin hangi sitede bulunduğunu belirleyerek o sitenin URL’sini girin ve aramanızı gerçekleştirin.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0