Google Arama Sonuçlarında Kullanıcıları Aldatıyor mu?

0
0
0
0
0
Hukukçu ve eski Federal Ticaret Komisyonu (FTC) danışmanı Tim Wu’nun Yelp’den elde ettikleri veriler doğrultusunda, Google’ın arama sonuçlarında oynamalar yaparak daha zayıf içerikleri ön plana çıkardığı iddia ediliyor.
Tim Wu, sağlam kaynaklara dayanarak yayımladığı 46 sayfalık bir dökümanla Google’ı suçluyor. Google’ın arama optimizasyonuyla ilgili bireysel ve kurumsal açıdan bakıldığında milyar dolarların harcandığını belirten Wu, buna rağmen Google’ın daha zayıf içerikleri ön plana çıkardığını belirtti.

Wu’nun yazdığı dökümanda Yelp’in sonuçlarıyla da paralel olarak Google’ın haritalama şeklindeki arama sonuçlarında en iyi sonuçların yansıtılmadığı savunuluyor. Google’ın kasti olarak kişilerin ve şirketlerin aleyhine olacak şekilde hareket ettiğini belirten Wu, Yelp’in araştırmasında Google’ın gösterdiklerine göre %45 daha iyi dönüş alındığını paylaşıyor.Daha önce de bazı şirketler birleşerek Google’a karşı bir kampanya başlatmış ve arama sonuçlarının kendilerine göre değil kullanıcı odaklı olması konusunda bir bildiri yayımlamıştı. 

Google, sonuçların her zaman en doğru şekilde sunulduğunu belirtiyor. Zaten Yelp gibi diğer şirketlerin araştırma sonuçlarında da ne kadar doğruluk payının bulunduğunu bilemiyoruz. O  yüzden bu sorunun nasıl çözüleceğini kestirmek güç. 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0