Google Aramalarınızı Kolaylaştıracak Önemli 7 İpucu

1
0
0
0
0
Google Aramalarınızı Kolaylaştıracak Önemli 7 İpucu
Google, internet kullanıcılarının belki de her gün ziyaret ettiği, birçok konuda fikir sahibi olduğu bir arama motorudur. 
Google, internet kullanıcılarının belki de her gün ziyaret ettiği, birçok konuda fikir sahibi olduğu bir arama motorudur. Fakat her gün kullanmasına rağmen çoğu kullanıcı bazı arama özelliklerinden haberdar değil. Arama sonuçlarından daha fazla verim alabilmek için bazı özel yöntemler mevcut.
 

 1. Tırnak İşaretlerini Kullanın


Google’da yaptığınız aramalarda birden fazla kelime içerikli bir arama yapmak istiyorsanız tırnak işaretlerinden faydalanın. Biraz daha açmak gerekirse: “Aramak istediğiniz cümle” Bu yöntemle cümledeki tüm kelimeleri içeren sonuçlar sizler için listelenecek ve size göre daha uygun sonuçlar sunulacak.
 

 2. Tırnak İşaretiyle Beraber Yıldız (*) İşaretini Kullanın
 

Arama yapıyorken eğer kararsız kaldığınız, emin olamadığınız bir kelime varsa, hatırlayamadığınız kelimenin başına yıldız işaretini ekleyerek alternatifleriyle beraber size sunulacaktır. Örneğin: Bir şarkı sözü vb.
 

 3. Aramalar Yaparken İstemediğiniz Sonuçlar İçin Eksi (-) İşaretini Kullanın


Eş anlamlı kelimelerde oldukça işinize yarayacak olan bu yöntem sizi alakasız sonuçlardan kurtaracak. Örneğin hayvanlarla alakalı olarak bir araştırma yapacaksınız ve “Jaguar” aramasını gerçekleştireceksiniz. Fakat size hayvan yerine, Jaguar arabalar gözükebilir. Bunu engellemek için “Jaguar –car” şeklinde ekleme yaptığınız da arabalar ile ilgili sonuçlar size gösterilmeyecektir. Böylece eş anlamlı gereksiz arama sonuçlarından kurtulacaksınız.
 

 4. İnternet Sitelerinin İsimlerini Kullanın


Belirli bir site ile alakalı olarak arama yapmak isterseniz, aramanızın sonuna “Arama sorgusu site:webtekno.com” şeklinde yazabilirsiniz. Böylelikle sadece o site ile alakalı sonuçlar size listelenecektir.
 

 5. “Arama Araçları” Seçeneğini Kullanın


Daha önceki haberimizde de anlattığımız gibi birçok kişinin haberdar dahi olmadığı arama araçları aslında işinizi oldukça kolaylaştırıyor. Aramanızla ilgili tarih filtrelemesi, görsel sonuçlarında boyut filtreleme vb. özellikler mevcut. Arama yaparken bunlardan yararlanarak aramanızı daha verimli hale getirebilirsiniz.
 

 6. Dönüştürme İşlemleri İçin Google Sizi Bekliyor: “to”


Bir ölçme veya değerlendirme sırasında farklı birimleri birbirine dönüştürmek sık rastladığımız ve zorlandığımız durumlardan biri olabilir. Bu konuda da Google, bize bir çözüm yolu sunuyor. Örneğin “4534 gr to kg” olarak bir sorgu girildiğinde hemen kaç kiloya eşit geldiğini öğrenebiliriz. Bunu sadece kilogram olarak değil herhangi bir başka birimi dönüştürme sırasında da kullanabilirsiniz.
 

 7. Merakınızı Gidermek İçin Google Görsel Aramasını Kullanın


Sizde bulunan fotoğrafın orijinal halini arıyor veya fotoğraftaki ünlü bir kişiyi tanıyamadıysanız kullanabileceğiniz basit birkaç adım. Arama sayfasından görsel arama kısmına geçin ve aramak istediğiniz fotoğrafı arama çubuğuna sürükleyin. Google, size görsel hakkında bazı verilere sunacaktır. Sizde işinize yarayan bilgiyi daha rahat elde edebileceksiniz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0