• Anasayfa
  • İnternet
  • Google Bilim Fuarı Rehberi #1 | Nedir? Kimler, Nasıl Katılabilir?

Google Bilim Fuarı Rehberi #1 | Nedir? Kimler, Nasıl Katılabilir?

1
1
0
0
0
Google Bilim Fuarı için hazırladığımız rehberimizin ilk bölümünde bu yarışma için bilgi, nasıl katılacağınıza dair yönlendirmeler ve ödüller hakkında bilgilendirmeler içerir. 
Google Bilim Fuarı, 2011 yılından beri yapılan küresel bir bilim yarışması olarak dikkat çekiyor. 13-18 yaş arası genç kardeşlerimiz için olan bu bilim şenliği, Google’ın yanı sıra Lego, National Geographic, Scientific American ve Virgin Galactic gibi önemli firmaların da destekleriyle gerçekleştiriliyor.

Bu yarışma için Webtekno olarak özel bir seri hazırlamamızın sebebi ise 2013 yılında Muz Kabuğundan Biyoplastik Oluşturma adlı projesiyle 15-16 yaş grubunda finalist olup, ayrıca Oy Verenlerin Seçimi ve Scientific American Etkin Bilim Ödülü’nü kazanarak çok önemli başarılara imza atan Elif Bilgin’in bizlere ülkemizde de neler yapabileceğini göstermesi olduğunu belirtmek isteriz. Bu yarışmaya katılım için ilk iş öğretmenlerimize düşüyor elbette, bilgilendirme ve destek açısından saygıdeğer öğretmenlerimiz ve okullarımız desteklerini esirgememeli, öğrenci arkadaşlarımızı bilgilendirmelidir.

Biz de Webtekno olarak ufak da katkımız olsun diye sevgili arkadaşlarımız ve öğretmenlerimiz için bir rehber hazırlamaya karar verdik. Birkaç bölüm olarak ele alacağımız bu serinin bu ilk halinde sizlere Google Bilim Fuarı’nın ne olduğu ve nasıl katılabileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Tam detaylı olarak öğrenebilmek için ise https://www.googlesciencefair.com/tr/ adresine bakmanız daha yararlı olacaktır.
 

 Rehber Bölüm #1: Google Science Fair, Yani Google Bilim Fuarı Nedir? Kimler, Nasıl Katılabilir?

 


Yukarıda da kısaca bahsettiğimiz gibi Google Bilim Fuarı bir uluslararası bilim yarışmasıdır. Dünyaya yararlı olacağını düşündüğünüz bir projeniz ile hiçbir ücret ödemeden katılabilirsiniz. “Acaba kazanabilir miyim?” diye düşünmenize hiç gerek yok. Projenizi oluşturup ister ekip ister bireysel olarak bu projenizi tüm dünyaya sunmanıza yarayan en büyük bilim yarışmalarından birine gireceğinizin bilincinde olmanız yeterlidir.

Yarışmaya 13-18 yaş arası gençlerimiz katılabiliyor. 13 yaşından bir gün küçük olmanız ya da 18 yaşından bir gün ile geçmiş olmanız yarışmaya katılamamanıza sebep olacağını söylememiz gerek. Tabi bu kural etkinlik başlangıç tarihi olan 18 Şubat 2015 tarihinine göre belirleniyor. Yani 18 Şubat’ta resmi olarak hangi yaştaysanız o yaşınız önemli olacak.

Yarışmaya katılmak için yapmanız gereken bir Google hesabına sahip olmak. Eğer bir Google hesabınız yok ise bu adresten alabilirsiniz. Eğer var ise bu adres üzerinden de başvurunuzu yapabilirsiniz. Yarışmaya ister tek kişi olarak, isterseniz de 2 veya 3 kişilik ekip olarak katılabilirsiniz. Şimdi sizlere güzel bir haber ekleyelim. Bu yarışma okullar arası vb bir yarışma değil. Yani ekip olacağınız zaman ekip arkadaşlığı için 13-18 yaş sınırında olma dışında hiçbir şart yok, isterseniz ABD vatandaşı bir genç arkadaşınız ile beraber bir proje yaratabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki ülkemizdeki liseler de ortak bir ekip ile bu işe soyunabilirler.

Bir güzel haber de proje değişikliği yapabilme. Yani ilk olarak kayıt aşamasında örnek vermek gerekirse Fizik alanında bir proje yapacağınıza dair kayıt oldunuz. Fakat sonradan “Ya biyoloji yapaydım daha iyiydi” dediniz. Bu sorun yaratmıyor. Kendi panelinizden proje teslim tarihine kadar projenizin dalını değiştirebilirsiniz.

2 veya 3 kişilik ekip olarak katılacaksanız eğer her biriniz ayrı bir başvuru yaparak paneldeki ekip kodunu ekip arkadaşınıza göndererek ortak panele erişim sağlayabilirsiniz.

Katılım bahsettiğimiz gibi ücretsizdir fakat birkaç ülke için bazı şartları bulunuyor. Buna geçmeden önce Türkiye adına her hangi bir engel olmadığını belirtmiş olalım.

Bu değişikliklere gelecek olursak İsrail, İspanya ve Güney Kore için 14-18, Hollanda için ise 16-18 yaş aralığındaki gençler katılabiliyor. Ayrıca Küba, İran, Kuzey Kore, Sudan, Suriye, Kırım ve ABD’nin ambargo uyguladığı diğer ülke vatandaşlarına bu yarışma açık değil. Yani bu ülkelere ait bir vatandaşlığı olan gençler maalesef bu yarışmaya katılamayacaklar.

Yarışmada 13-15 ve 16-18 yaş olarak iki ayrı kategori ayarlanmış. Yani yaşınıza göre kategoride yarışacaksınız. Fakat eğer 2 veya 3 kişilik ekip olarak katılıyorsanız, ekibinizdeki en büyük katılımcının sahip olduğu yaş kategorisinde yarışacaksınız.

Google bir de katılabilmeniz için ayrıca ebeveyn izni istiyor. Sonuçta daha reşit değilsiniz. Bunun için kayıt olduktan sonra kendi panelinizde gereken onay formunu velinize onaylatmanız gerekiyor. Bunun için de panelde ebeveyniniz için gerçek bir e-posta hesabı belirtmeniz ve bu e-posta adresine gidecek maili velinizin onaylaması gerekiyor.
 

 Proje Konuları
- Hayvanlar ve Bitkiler
- Gıda Bilimi
- Yeryüzü ve Çevre Bilimleri
- Keşifler ve Yenilikler
- Elektrik ve Elektronik
- Robotik
- Biyoloji 
- Kimya
- Fizik 
- Davranışsal ve Sosyal Bilimler
- Enerji ve Uzay
- Astrofizik
- Bilgisayar Bilimi 
- Matematik

Katılımcılar, ana konu olarak bu konulardan herhangi birinde (1) ve ya en fazla iki (2) alt konuda proje sunabiliyor. Bu kısımda projenizi iyi düşünerek ona göre konu(ları) seçmeniz önemli olduğunu belirtmiş olalım.
 

 Değerlendirme Kategorileri


Aşağıda ödül dağıtımı yapılacak olan kategorileri sıraladık. Bu kategoriler yukarıda seçeceğiniz kategoriler ile bağlantılı olması önemli. Yani belirtilen kategori yanındaki alt kategorileri katılmak istediğiniz ana kategoriye göre belirlemelisiniz.

1. Doğa Bilimleri Kategorisi: Hayvanlar ve Bitkiler/Gıda Bilimi/Yeryüzü ve Çevre Bilimleri
2. Fiziksel Tasarım ve Mühendislik Kategorisi: Keşifler ve Yenilikler/ Elektrik ve Elektronik/Robotik
3. Temel Bilimler Kategorisi: Biyoloji/Kimya/Fizik, Davranışsal ve Sosyal Bilimler
4. Uzay ve Fizik Kategorisi: Enerji ve Uzay / Astrofizik
5. Bilgisayar Bilimi ve Matematik Kategorisi: Bilgisayar Bilimi / Matematik

Unutmayın, ödüller bu 5 kategori olarak verilecek.


 

 Ödüller

 
►Büyük Ödül – Tüm projeler arasında en beğenilenine verilecek olan bu ödül tamı tamına 50.000 ABD doları burs fonu olarak belirlenmiştir. Tabi bu fon projeyi gelişirmesi için ayrılan bir fondur.

►Finalist Ödülleri – Bu ödül de finale kalan proje sahiplerine verilecek ödüllerdir.Bu ödüller bir LEGO Education sırt çantası ile birlikte bir LEGO MINDSTORMS Education EV3 temel seti, şarj cihazı ve tek yazılım lisansı. / Scientific American dergisine hem basılı hem de dijital 12 aylık ücretsiz abonelik / 12 aylık ücretsiz bir National Geographic aboneliği. / Google Ekstra Çantası olarak set halinde verilecektir.

►National Geographic Kaşif Ödülü – Doğa Bilimleri alanındaki en iyi projeye verilecek bir ödüldür. Kazanan, bir ebeveyn veya velisi ile birlikte, "Darwin'in canlı laboratuvarı" olan ve bolca vahşi hayata ev sahipliği yapan Galápagos Adaları'nda 10 günlük bir National Geographic Yolculuğuna çıkacaktır. Milyonlarca yıldır ana karayla bağlantısı olmayan bu eşsiz adalar size, orada olmanızdan etkilenmeyen hayvanların arasında gezme fırsatı sunar.

►Scientific American Yenilikçi ÖdülüSoyut Bilim alanındaki en iyi projeye verilecek bir ödüldür . Kazananına 25.000 ABD doları fon ve bir yıllık akıl hocalığı verecektir. Ayrıca, kazananın eğitim aldığı okul, 12 ay boyunca Scientific American dergisinin Arşivlerine dijital erişim elde edecektir

►LEGO Usta Yapıcı ÖdülüMühendislik alanında yenilikçi ve pratik çözümlerden seçilen en iyi mühendislik projesine verilecek ödüldür. Kazanan, bir ebeveyn veya velisi ile birlikte Danimarka'daki Billund'da bulunan, LEGO Education çalışanları ve tasarımcıları ile tanışacağı LEGO Group merkez ofisine gider. Öğrenci, LEGO Üretim tesislerini, LEGO Idea House'u ziyaret eder ve LEGOLAND Danimarka için biletler alır. Ayrıca kazanan, okulu için öğretim programıyla beraber LEGO MINDSTORMS Education EV3 sınıf seti de alır. Ek olarak, Danimarka'daki Billund'da bulunan LEGO Education tasarımcılarından birinden özel bir LEGO parçası da alır. Bunun yanında öğrenci, bir işin nasıl kurulacağını ve girişimcilik sanatını öğrenmek için akıl hocası olan bir LEGO Education yöneticisiyle 6 ay boyunca çalışma erişimine sahip olur.

►Virgin Galactic Öncü ÖdülüUzay ve Fizik alanındaki en iyi projeye verilecek bir ödüldür. Ödülün kazananı, Virgin Galactic hayalini gerçeğe dönüştüren olağanüstü bir mühendis ekibiyle tanışmak için California'daki Mojave'de bulunan Virgin Galactic, Mojave Air ve Spaceport'ta bir tura çıkmanın yanı sıra yeni uzay aracıyla tanışma fırsatını da elde eder.

►Google Teknoloji Uzmanı Ödülü Bilgisayar bilimleri veya matematik alanındaki projelerden seçilecek en iyi projeye verilecek bir ödüldür. Yenilikçi ve dünyayı değiştirecek potansiyel aranır. Kazanana Google'dan 25.000 ABD doları, bir Google çalışanından ilgili bir alanda bir yıllık akıl hocalığı ve merkez ofislerine bir ziyaret ödülü verilir.

►Geliştirici ÖdülüBilim veya mühendislik alanında 13-15 yaş arası gençlere verilecek ödülde “olağanüstü bir gelecek vaadeden proje” aranmakta. Kazanana ise 10.000 ABD doları ve Google tarafından bir yıllık akıl hocalığı verilir.

►Toplumsal Etki ÖdülüÇevre veya sağlık kaynaklarında gördüğünüz bir sorunu ortadan kaldıracak ve fark yaratacak projeye verilecek bir ödüldür. Bu ödülü kazanana Scientific American tarafından 10.00 ABD doları ve 1 yıllık Scientific American aboneliği verilir.

►İlham Veren Eğitimci Ödülü – Bu ödül de en büyük çaba gösteren eğititimcilere verilecek teşvik ödülüdür. Bu ödülü kazanan, Google'dan 10.000 ABD doları sınıf bursu ve LEGO Education'dan eğitim ürünleri için 5.000 ABD doları değerinde hediye kartı alır. 


Not:  Büyük Ödül sahibi ve Kategori Ödülü sahipleri ek ödül kazanamaz. Böylelikle adil bir ödül dağıtımı sağlanıyor. 

 Rehber Bölüm #1 Sonu


Sonuç olarak birbirinden değerli bu ödülleri alabilmek için yapmanız gereken ilk olarak bu adresten kayıt olup, sonrasında da ekibiniz ya da bireysel olarak bir proje geliştirmeye başlamanızdır. Bu işlemleri yaptıktan sonra isterseniz bu adresten daha fazla detaylara ulaşabilirsiniz. Biz de bir sonraki yazımızda sizlere proje hazırlama aşamaları ve değerlendirme jürisi hakkında bilgiler vereceğiz. 3. yazımızda ise öğretmenlerimize ve ebevenlerimize düşecek  görevler ile projeler için Google tarafından hazırlanan yardımcı ders planları hakkında bilgi vereceğiz.
 
Son olarak okulunuzda ve çevrenizde bu yarışmayı duyurmak için bu adresten Google tarafından hazırlanmış posterlere ulaşarak okulunuza asılması için müdür yardımcılarınıza ulaşabilirsiniz.

Haydi bakalım, sizlerden Elif Bilgin gibi, hatta daha iyi projelerle tüm dünyaya o zehir gibi akıllarınızı duyurmanızı bekliyoruz. İyi şanslar!

Son olarak bir hatırlatma; Türkçe olarak Resmi Kurallar'a bu adresten ulaşabilirsiniz.
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0