Google Bu Yıl I/O Etkinliğinde Neler Tanıtacak?

0
0
0
0
0
Google bu yıl Haziran ayında geleneksel lansman ve bilgilendirme etkinliği olan I/O etkinliğini düzenleyecek. Peki, artık hemen her gün yeni bir habere konu olan ve artık internetten de ibaret olmayan teknoloji devi Google, bu yıl ne gibi ilklere ve yeniliklere imza atacak?
 
Google bu yıl Haziran ayında geleneksel lansman ve bilgilendirme etkinliği olan I/O etkinliğini düzenleyecek. Peki, artık hemen her gün yeni bir habere konu olan ve artık internetten de ibaret olmayan teknoloji devi Google, bu yıl ne gibi ilklere ve yeniliklere imza atacak?

İşte 25 Haziran’da başlayacak olan Google’ın bu seneki I/O etkinliğinde beklediklerimiz: 

 Android’in Yeni Sürümü!


Android 4.4 KitKat’ın yeni güncellemesi 4.4.3 hala tüm Android kullanıcılarının deneme fırsatı bulabildiği bir işletim sistemi olmasa da KitKat’ın piyasaya çıkmasının üzerinden Haziran ayına girdiğimizde yaklaşık 8 ay geçmiş olacak ve önceki tecrübelerimize dayanarak Google’ın bu 8 ayın ardından yeni bir tatlı ismi ile bir numara büyümüş olan Android sürümünü tanıtmasını bekliyoruz.

Alfabetik olarak sürdürdüğü isim geleneğinde “L” harfine geldiğini ve yaz mevsimine girmekte olduğumuzu düşünerek bu yılın Android sürümünün serin ve hafif bir tatlı olacağını öngürüyor ve isminin Limelight, Lemonade, belki de sadece Lemon olmasını bekliyoruz.
 

 Yeni Nexuslar ve Chromebook


Google’ın Nexus 10 tabletini, geçtiğimiz yılın en iyi tableti seçmiştik. Ne var ki; geçtiğimiz yıl karşılaştırdığımız Apple ve Samsung’un aynı kulvardaki ürünleri hakkında bilgiler hatta ürünlerin kendileri yavaş da olsa görünmeye başladı. Bu da Google’ı kendi safkan Android’li cihaz serisi Nexus’un yeni modellerini açığa çıkarmaya itiyor gibi.

Tablet kuvarında bu yıl yeni bir Nexus 10 bekliyoruz büyük ekranlı olarak; ancak kimin üreteceğini henüz kestiremiyoruz. Google üretim bandı olarak LG’yi ya da Asus’u kullanabilir; ama Samsung’un kendi 10 inçlik tabletlerini üretmekle meşgul olduğu düşünülürse Samsung uzak ihtimal gibi duruyor.

Telefon konusunda ise Haziran ayında yeni bir Nexus (muhtemelen Nexus 6) tanıtılacağına kesin gözüyle bakılıyor. (biz de öyle bakıyoruz) Yeni Android sürümünün yüklü olarak geleceği düşünülen Nexus 6, üstelik Nexus 5’in de mirasını sürdürecek ve Google’ı telefon yarışında başarılı şekilde temsiz etmeye de devam edecek gibi duruyor.

Ayrıca Google’ın Chrome tarayıcısı odaklı taşınabilir bilgisayarı Chromebook’un da üstün performanslı ve uygun fiyatlı bir modelinin tanıtılması bekleniyor ki; şu anda Chromebook Pixel stoklarının tükenmiş olması buna bir işaret.
 

 Google Saat ve Android Wear Ürünleri


Geçtiğimiz haftalarda kendisini gösteren ve LG G watch ve Moto 360 gibi ürünlerde kullanılacağını bildiğimiz Android’in giyilebilir teknoloji ürünleri için tasarlanmış versiyonu Android Wear işletim sisteminin detaylı bir şekilde tanıtılacak olması da bizi heyecanlandıran bir başka beklenti I/O 2014 etkinliği için.
 
Bunun yanı sıra Google’ın kendi saatini tanıtması henüz uzak ihtimal olarak görülüyor; zira bu konuda teknoloji devi biraz daha titiz davranmak ve Nexus serisi gibi iddialı bir çıkış yapmak isteyecektir.

Google Glass’ın ise son kullanıcı sürümü ile ilgili ise en azından bir tanıtım izlemeyi umut ediyoruz. (Hadi ama Google! Yeter artık göster bize şunu) Ayrıca; bilet fiyatlarının yüksek oluşu düşünüldüğünde Google’ın katılımcılara (en azından akademik amaçlı katılımcılara) birer örnek verebilmesini de mümkün görüyoruz (tamam bu kadarı fantezi)
 

 Chromecast de Yenilenecek


Her ne kadar ülkemizde hizmetlerinden faydalanamıyor olsak da Google’ın multimedya çubuğu Chromecast, özellikle Amerika’da kullanıcılar ve eleştirmenler tarafından çok fazla olumlu yorum aldı ki bunu satışları ile de kanıtladı.

Ne var ki, Amazon TV, Roku ve Apple TV gibi rakipleri karşısında kendini yenilemeden durabilme gibi lüksü yok. Bu da Chromecast’in de bu yıl yenileneceğini gösteren en büyük işaret.
 

 Apple’ın CarPlay’inden İyisini Pekala Yapabilir!


Apple, birkaç ay kadar önce CarPlay’i tanıtmış ve anlaştığı otomobil üreticilerinin yeni model arabalarına ve konsept modellerine girmeye başlamıştı.

Google’ın aldığı onlarca robot firması, navigasyon ve insansız hava araçları konusunda ne kadar sıkı çalıştığını da hepimiz biliyoruz (insansız araçların gerçek trafikteki testlerine de başladılar). Bunu göz önüne alarak belki kendi kendini kullanan bir araç içi Android değil; ama pekala bir sürücü asistanı görmemiz çok mümkün.

Zaten Google’ın harita konusunda neler yapabildiğini de biliyoruz.
 

 ROBOTLAR!


Google’ın onlarca robot üreticisi satın aldığını biliyoruz. Hatta daha önceki haberlerimizde (aha biri burada) bu durumun ne kadar vahim olduğunu dile getirmiş ve bu şirketlerin web sitelerinde “Google tarafından satın alındık ve şu anda robot devrimini gerçek kılmakla meşgulüz” yazdığını söylemiştik.

I/O 2014 organizasyonunda da Google’ın bu robot merakı ile ilgili birkaç soruyu cevaplama zahmetine gireceğini ve tedirgin insanoğlunu biraz rahatlatacağını düşünüyoruz.

Ayrıca Nest isimli akıllı ev teknolojileri üzerinde çalışan şirketi de kendi bünyesine kattığını hatırlatarak bu yıl I/O’da bu yönde de ürün ya da teknolojiler tanıtılmasını beklediğimizi de söylemeden edemeyeceğim.
 

 Bir Project Ara Vardı, Ne Oldu O?


Geliştirici kitinin yakın zamanda dağıtılması beklenen Project Ara isimli modüler telefon, özellikle toplama bilgisayar meraklılarının göz bebeği olacak gibi duruyor ve evet, Google’ın I/O etkinliğinde Project Ara’nın da detaylı şekilde anlatılmasını bekliyoruz.

Bunun yanı sıra Google’ın internet servisi hizmetinin ve 100 kat daha hızlı olarak nitelendirdiği bağlantının Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 şehirden tüm ABD’ye yayılması bekleniyor ki bu da Google’ın insansız hava araçları ile tüm dünyaya internet ulaştırma projesinin yeni bir ayağı olmuş oluyor.

Google’ın Haziran 2014’te gerçekleştireceği I/O etkinliği sizin de gördüğünüz gibi, teknoloji meraklıları için oldukça iştah açıcı.

Bakalım teknoloji devi dünyayı ele geçirmeye bir adım daha yaklaşacak mı?
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0