• Anasayfa
  • İnternet
  • Google, Muhtemelen Birçoğumuzun Tanımadığı Halet Çambel’i Doodle Yaptı

Google, Muhtemelen Birçoğumuzun Tanımadığı Halet Çambel’i Doodle Yaptı

5
1
0
0
0
Google, Türkiye’de ‘yerinde koruma modeli’ni geliştiren ilk arkeolog, hititolog, Türkiye’nin ilk kadın eskrimcisi ve olimpiyatlara Türkiye’den katılan ilk eskrimci kadın sporcu olan Halet Çambel’i doodle yaptı.
Google’ın ülke bazında ve küresel olarak arama motorunun ana sayfasında önemli isimleri andığı, unutulmamasını sağladığı uygulaması olan doodle, bugün ülkemizde muhtemelen birçoğumuzun bu zamana kadar duymadığı bir ismi karşımıza çıkardı. Doğum tarihi 27 Ağustos 1916, ölüm tarihi ise 12 Ocak 2014 olan olimpiyatlardaki ilk eskrimci kadın sporcumuz Halet Çambel, Google’ın doodle uygulamasındaki yerini aldı.

Peki Halet Çambel kimdir? 1936 Yaz Olimpiyatları’nda ülkemizi eskrim dalında temsil eden ilk kadın sporcu olan Çambel, 1940 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde asistan olarak görev yapmış ve doktorasını da aynı üniversitede gerçekleştirmiş. İlk kadın Hititolog olan Çambel, Hitit dilinin anlaşılması için büyük emek sarf etmiştir. 

1957-1960 yılları arasında, Karatepe-Aslantaş modeli ile arkeolojide 'yerinde koruma ' modelini gerçekleştiren ilk arkeolog olan Çambel, bu modelin önemiyle ilgili şunları söylemiş: “1950'lerin başlarında hükümet Karatepe'deki eserleri yerinden kaldırıp, bir müzeye taşımak istediği zaman buna karşı çıktım. İki tonluk bir heykelin, yol olmayan bir yerde nakli nasıl yapılsın? "Yerinde Koruma"nın önemini yetkililere anlatmaya başladım.


 

 Hitler’in elini sıkmayı reddetti

Akademisyen kimliği dışında spor alanında da ülkemizi başarıyla temsil eden Çambel, 1936 yılında Berlin’de yapılan olimpiyatlara Türkiye’den katılan ilk kadın sporcu unvanını taşıyor. O dönem Almanya’nın faşist diktatörü olan Hitler’le ilgili anısını paylaşan Çambel, “O sırada Fransa'da idim ve Türkiye'ye dönmem gerekiyordu. Ama Berlin'deki Olimpiyatlara katılmak için Budapeşte'ye gelmem söylendi. Bir Alman yüzücü kız bizim grubumuzun yardımcısıydı. 'Sizi Hitler'le tanıştırayım' dedi. Biz de, bunun gerekli olmadığını söyledik" dedi. Eskimdeki takım arkadaşı Suat Fetgeri Aşeni Tarı ile Hitler’e karşı meydan okuduklarını belirten Çambel, “Bize verdikleri Alman mihmandar sporcu kız, Bizi Hitler’e takdim etmeyi önerdi. Biz de Hitler rejimi olunca gelmezdik. Ancak hükümetimiz bizi gönderdiği için mecburen geldik, dedik. Bu yüzden mihmandarımızın önerisini kabul etmedik” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2010 Kültür ve Sanat Büyük Ödülü, Prof. Dr. Halet Çambel ve Prof. Dr. Nimet Özgüç’e verilmişti.

5
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
0
0
0