​Google'da Çalışmak İster misiniz?

38
4
3
3
2
​Google'da Çalışmak İster misiniz?
Kim istemez Google gibi bir dünya devinde çalışmayı?  Peki işe alınamadan önce size ne gibi sorular soruyorlar hiç merak ettiniz mi? Her iş yerinde işe alımlardan önce bir mülakat sistemi vardır. Google işe alımlar da gerçekten hangi üniversiteyi bitirdiğinizi ve derecenizi önemsiyor. Ancak bu orada çalışmak için yeterli değil...

Kim istemez Google gibi bir dünya devinde çalışmayı?  Peki işe alınamadan önce size ne gibi sorular soruyorlar hiç merak ettiniz mi? Her iş yerinde işe alımlardan önce bir mülakat sistemi vardır. Google işe alımlar da gerçekten hangi üniversiteyi bitirdiğinizi ve derecenizi önemsiyor. Ancak bu orada çalışmak için yeterli değil. Pratik ve hazır cevap olmanız sizin açınızdan artı puan olacaktır. Seattle kentinde yaşayan insan kaynakları danışmanı Lewis Lin, Google mülakatı sırasında sorulan soruları derlemiş. İşte o sorulardan bazıları ve doğru cevapları:Sorular

1) Bir okul otobüsüne kaç tane golf topu sığar?
2) Seattle’daki tüm camları sildirmek için ne kadar para ödemeniz gerekir? 
3) Bir ülkede çiftler erkek çocukları olana kadar çocuk yapmaya devam ederler. Bu ülkede kızların erkeklere oranı nedir?
4) Chicago’da kaç piyano akordu yapan kişi vardır?
5) San Francisco için bir tahliye planı hazırlayabilir misiniz?
6) Gün içinde akrep ve yelkovan kaç kez üst üste gelir?
7) Bir korsan gemisinin kaptanısınız ve ganimetin nasıl bölüneceğini oylamanız gerekiyor. Eğer mürettebatınızın yarısından fazlası sizin önerdiğiniz şekilde hazineyi paylaşırsa siz öleceksiniz. Nasıl hem hayatta kalır hem de hazineyi istediğiniz gibi paylaşabilirsiniz?

Cevaplar

1)Birinci sorunun cevabını bilenlerin büyük bir bölümü ‘ürün müdürü’ koltuğunu kapıyor. Cevap 660 bin top.
2) Cam başına 10 dolar 
3) %50
4) 125. Bu cevaba Ferm paradoksu kullanılarak ulaşılabiliyormuş.
5)  “Nasıl bir doğal afet için tahliye planlıyorsunuz?” gibi bir soruyla cevap vermek gerekiyormuş.
6) 22 defa
7) Oylama yapmadan hazinenin yüzde 51’ini mürettebatınız arasında paylaşırsınız.

Google'da çalışmış insanların anlattıklarına göre sorular her zaman bu kadar kazık veya beyin yakan cinsten olmuyormuş. Mesela “akşam yemeğini nerde yiyelim?” gibi sorular da gelebiliyormuş. Eğer bu soruya 'siz bilirsiniz' gibi bir cevap verirseniz orada büyük bir hata yaptınız demektir. Yönlendirici cevaplar vererek şu restoranda, şu yemeği yiyebiliriz gibi bir şeyler derseniz o zaman sizin kendi kararlarını alabilen, fikir sahibi birisi olduğunuzu düşünürler.

38
4
3
3
2
Emoji İle Tepki Ver
38
4
3
3
2