Google'dan Önce Sektörde Bulunan Arama Motorları!

1
0
0
0
0
Arama motorlarına ihtiyaç duyulmasıyla birlikte ortaya çıkmış olan WebCrawler, Lycos gibi arama motorları, bugün varlığını sürdüren Google ve Yahoo gibi şirketlerin atası sayılabilecek kadar eskiler.
Dünyanın en büyük bilgi paylaşım platformu olan internet, içerisinde her türlü konu ile ilgili bilgi barındırıyor. İsteyen herkesin, istediği an ulaşabildiği ve istediği gibi kullanma konusunda özgür olduğu internet, bu özelliklerinden ötürü çok büyük bir bilgi birikimine sahip. Her saniye katlanarak artan bu bilgi birikimi, internetin popüler olmaya başladığı ilk zamanlardan başlayarak artan kullanıcı sayısıyla birlikte, bu bilgileri aratabilen ve gruplandırabilen bir arama motoruna gerek duyulmasını sağlamış. Bu amaçla üretilen arama motorlarından Google, Yahoo ve Yandex gibileri, şu an en çok kullanılan arama motorları arasında yer alıyor ancak bu isimlerden önce piyasada bulunmuş, fakat ilk olma avantajını koruyamayan arama motorlarıda var. Bu haberimizde günlük hayatımızda sık sık kullandığımız arama motorlarının atalarına yer verdik.
 

 WebCrawler1994 senesinde kullanıma sunulmuş olan WebCrawler, tarihte ilk defa tam cümle aramasını gerçekleştirebilen arama motoru olma ünvanına sahip. Zamanına göre bu gelişmiş işlemi yapabilmeyi başaran WebCrawler, kuruluşunun üzerinden 1 sene geçmesiyle birlikte Excite adlı bir şirkete satıldı. Tam yükselişe geçti derken InfoSpace tarafından satın alınan WebCrawler, şirketin batmasıyla birlikte iflasını duyurdu. Bugün hala varlığını sürdürmesine rağmen Google ve Yahoo'nun arama sonuçlarını kullanan WebCrawler, üzücü bir tarihi bünyesinde barındırıyor.
 

 Lycos WebCrawler'dan sadece aylar sonra ortaya çıkmasıyla birlikte sektörün ikinci üyesi olan Lycos, bugün hala varlığını sürdürüyor. Carnegie Mellon University'de görev alan araştırmacılar tarafından kurulan Lycos, 1997 senesinde en hızlı arama motoru ünvanına sahip oldu ancak başarısının devamını getiremedi.
 

 AltaVista 1995 senesinde kullanıma sunulan AltaVista, 2003 senesinde şu an en büyük arama motorlarından birisi olan Yahoo tarafından satın alındı ancak 2013 senesinde kapatıldı. Bu yatırım, Yahoo için de bir para ve zaman kaybı oldu.
 

 Excite1995'te kurulan Excite, haber kaynağı bulunan ve hava durumunu paylaşan ilk arama motorlarından birisiydi. Sonradan WebCrawler'ı almasıyla birlikte ününü katlayan Excite, eskiden çok ünlü olmasına rağmen şu günlerde ismi pek anılmıyor.
 

 YahooGoogle'dan önce kurulmasına rağmen şu an Google'ın gerisinde olan, ancak çok yakından rakibini takip eden Yahoo 1995 senesinde kuruldu. Alexa verilerine göre Haziran 2015 itibariyle Yahoo, dünyanın en çok kullanıcısına sahip olan 4. sitesi. Google tabii ki 1. sırada yer alıyor.
 

 Ask Jeeves1996 senesinde kullanıma sunulan Ask Jeeves, arama motorundan daha çok bir soru-cevap platformu görevi görüyordu. Ask Jeeves, yani "Jeeves'e sor" anlamına sahip olan sitenini ismi zaman içerisinde değiştirildi ve şu an sadece "Ask.com" olarak varlığını sürdürüyor.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0