Google'dan Sağlık Aramalarını İçin Büyük Yenilik Yolda!

0
0
0
0
0
Google, arama motoru üzerinden en çok yapılan ve tartışılan aramaların sağlık sektöründe olduğunu fark ederek büyük yenilik getirecek.
Google, yaptığı incelemeler sonucunda, Google Arama Motoru üzerinden yapılan arama ve tartışmaların en yoğun olarak sağlık üzerine yapıldığını fark etmiş. Özellikle internetin bilgi bankası olabildiği kadar yanlış bilgilendirmeleri de içermesi nedeniyle bilgi çöplüğü de olma durumunu hepimiz biliyoruz. Firma da özellikle sağlık alanında rastlanan yanlış veya uydurma bilgilerin uygulanmasını önlemek amacıyla Google Mobil Uygulamasına büyük bir yenilik getirme hazırlığında.

Google Resmi Bloğu tarafından yayınlanan bilgilendirmeyle ortaya çıkan bu özelliğin detaylarına gelecek olursak, örneğin normalde "Akromegali sendromu nedir?" diye bir arama yaptığınızda ilk olarak bir panel görünümündeki bilgiler karşınıza çıkacak.

Bu bölümde hastalık görseli, hastalık hakkında bilgilendirme, semptomları ve tedavisi hakkında detaylandırılmış bulunuyor. Aynı zamanda bölmeler arasında geçerek hastalık hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabiliyoruz. Örneğin hangi yaş aralıklarında görüldüğünü yükdelik bir biçimde dahi görebileceksiniz.Ayrıca hastalığın nasıl yayıldığı, yaygın bir hastalık olup olmadığı gibi bilgilerede erişebileceğiniz özellik birkaç gün içinde sesli komut desteği ile beraber aktif edilmiş olacak. İlk olarak sadece İngilizce aramalarda görebileceğiniz sağlık arama yeniliği ilerleyen zamanlarda tüm dünyaya yayılacağı belirtilmiş. Yani süresi belli olmasa da Türkçe olarak bu özelliği kullanabileceğimiz kesin. Böylece hastaneye gitmeden önce bu aramaları yaparak ilk doktorumuzu Google olarak göreceğiz gibi duruyor.Güvenilirliğini merak edenler için ise bu eklenecek özellik ile ilgili çalışmaların Google doktoru Dr. Kapil Parakh önderliğindeki sağlık ve yazılım ekibi ile ortaklaşa yapıldığını belirtelim. Aynı zamanda bu araştırmalar yürütülmeye devam ediyormuş. Yani medikal yönden yanlış bir bilgi olmaması için güzelce ve güvenilir olacak şekilde çalışıldığı açık. Böylelikle merak ettiğimiz ya da (Allah korusun) yakalandığımız, şüphelendiğimiz bir hastalık için uzun uzadıya bir arama yapmadan bilgilendirmemizi sağlayacak.

Gerçekten mükemmel bir özellik olarak düşündüğüm bu çalışma sağlık aramaları için büyük bir buluş bile diyebiliriz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0