• Anasayfa
  • İnternet
  • Google’dan Sonra Facebook ve Twitter’a da ‘Unutulma Hakkı’ Geliyor

Google’dan Sonra Facebook ve Twitter’a da ‘Unutulma Hakkı’ Geliyor

0
0
0
0
0
Google’dan Sonra Facebook ve Twitter’a da ‘Unutulma Hakkı’ Geliyor
İngiltere’deki yeni bir internet yasasına göre 18 yaşının altındaki kişiler, sosyal medyada ve internetin her alanında paylaştıkları içeriklerin silinmesi için başvuru yapabilecek.
Geçtiğimiz aylarda İngiltere'de, İnternet Emniyet ve Güvenlik Başkanlığı’na atanan Baroness Joanna Shields’in ‘iRights’ isimli planı, daha önce Google için geliştirilen ‘unutulma hakkı’na benzer bir konuyu gündemlerine taşıdı. 18 yaşından küçük kullanıcıların ilerleyen yıllarda (yani artık daha yetişkin olduğu zamanlarda) utanacakları paylaşımlarda bulunabilecekleri ve bu paylaşımların kişilerde hem üniversite hem de işe girme sürecinde yanlış bir profile sahip olmalarına sebep olabileceğini belirten Shields, bu konu hakkında bir adım atılması gerektiğini belirtti.

Günümüzde en yoğun şekilde kullanılan Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinde yapılan içerik paylaşımlarının kullanıcılar tarafından kolayca silinmesinden sonra bile online ortamda kalmaya devam ettiğini belirten Shields, bu paylaşımlarının hepsinin kolayca silinmesini sağlayacak bir sistemin oluşturulmasını talep ediyor.

Aynı sisteme benzer tasarı da Avrupa Birliği’nin (AB) gündeminde. Eğer tasarı kanunlaşırsa AB sınırları içerisinde yaşayan 18 yaşının altındaki küçük kullanıcılar, online ortamlarda yaptıkları paylaşımların kaldırılması talebinde bulunabilecekler.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0