• Anasayfa
  • İnternet
  • Google’ın Doodle Yaptığı Dünya Günü’nün Ortaya Nasıl Çıktığını Biliyor musunuz?

Google’ın Doodle Yaptığı Dünya Günü’nün Ortaya Nasıl Çıktığını Biliyor musunuz?

1
0
0
0
0
Google’a girenler ‘Dünya Günü Doodle’ı ile karşılaştılar. Peki bu günün hangi tarihte ve nasıl ortaya çıktığını biliyor musunuz?
Yine Google’a girip Google’ı aradığımız bir günün sabahında, karşımıza Dünya Günü Doodle'ı çıkınca biraz şaşırmış olabiliriz. ‘Nedir bu Dünya Günü, ne anlama geliyor, ne zaman çıkmış?’ gibi soru işaretleri kafalarda oluşmaya başlamadan hemen biraz tarihini inceleyip sizlerle paylaşmak istedim.

22 Nisan Dünya Günü, ilk olarak 1969 yılında ABD San Francisco’da düzenlenen UNESCO Dünya Konferansı’nda John McConnell tarafından ortaya çıkmıştır. Tabii ki bu günün özel bir anlamı var. McConnell, dünyada var olan yaşamı ve güzelliklerini kutlamanın yanında gezegenimizin karşı karşıya kaldığı ekolojik sorunlarına da dikkat çekmek istemiş. 

Aslında ilk olarak bu tarih için gece ve gündüzün eşit sayıldığı ekinoks zamanı, yani 21 Mart’ı önermiştir. Fakat çevre sorunlarına dikkat çekilmesi amacıyla Wisconsin Senatörü Gaylord Nelson’ın desteklediği ve Denis Hayes'in organizatörlüğünü yaptığı 22 Nisan 1970 tarihindeki kamuoyu tepkileri, bu günün ilk Dünya Günü kutlaması olarak tarihe geçmesini sağlamıştır. Bu kutlamalara o dönem yaklaşık 20 milyon kişi katılmış ve adına birçok konferans ve sempozyumlar düzenlenmiştir. 

Aşağıda Google'ın bu güne özel olarak yayınladığı doodle'ları göreceksiniz.


(2016)


(2015)


(2014)


(2013)


1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0