Google Dünyayı Ele Geçirecek İşte Kanıtı

0
0
0
0
0
Arama motoru, harita ve bilimum bilgilendirme servisi, akıllı gözlük hatta lens, Google Campus gibi bir yapı, insansız otomobil prototipleri, mobil işletim sistemi... Google'ın neyin peşinde olduğunun farkında mısınız? "The end is nigh!"
Arama motoru, harita ve bilimum bilgilendirme servisi, akıllı gözlük hatta lens, Google Campus gibi bir yapı, insansız otomobil prototipleri, mobil işletim sistemi... Google'ın neyin peşinde olduğunun farkında mısınız?

Hayatımıza bu kadar dahil olan, her şeyimizi danıştığımız bir arkadaşımız bile olmayabilir; ama Google var. Her yerde ...
 

 Adeta sizi dinliyor


Google arama satırının sonundaki mikrofon ikonunu farkettiniz mi? O butona tıkladığınızda Google sizi dinliyor, sesinizi algılıyor ve yazılı metne dönüştürüp istediğimiz aramayı gerçekleştiriyor. Nexus 5 ile gelen "Ok Google" özelliği de cabası.

Bir düşünün Google konuştuğunuzu anlamakla kalmıyor, sizi dinliyor!
 

 Herkesten önce Google'a sormuyor musunuz?


Günlerdir dinmeyen bir bel ağrınız var, sevgilinizden ayrıldınız ve size iyi gelecek bir şeyler dinlemeye ihtiyacınız var, yemek yapacaksınız; ama tarifi bilmiyorsunuz, telefon alacaksınız; ama Android mi yoksa IOS mi bir türlü karar veremediniz ...

Şimdi arkanıza yaslanın ve düşünün; tüm bu sorularınıza cevap verebilen araç Google değil mi? En son ne zaman bu kadar güvenilir bir bilgi kaynağı ile karşılaştınız? cevap nerede olursa olsun soruyu sorduğumuz yer hepimiz için aynı: GOOGLE.
 

 Ne aradığınızı sizden daha iyi biliyor


Tamam bazen gerçekten biz doğru yazdığımız halde Google'ın kafası karışıp bunu mu demek istediniz diye sorması ile karşılaştık. Ama hey! Google hiç mi gerçekten yanlış yazdığınızı fark edip sizi düzeltmedi?

Ayrıca hadi kabul edin; siz doğru yazdığınız ve Google yanıldığında seviniyorsunuz Google'ı alt ettiğinizi düşünerek.
 

 Yeryüzündeki akıllı telefonların %80'i Android


Akıllı telefonlarımız ya da tabletlerimiz artık vazgeçilmezlerimiz arasında hadi kabul edelim tuvalette, kahvaltı masasında, yatakta, yolda ve her yerde elimizde bir akıllı iletişim cihazı var. Sizin de arkadaş sohbetleriniz herkesin telefonu ile ilgilenmesi yüzünden yarım ve sönük kalıyor.

İşte bu akıllı telefonların ve tabletlerin %80'i Google'ın sahibi olduğu bir işletim sistemini kullanıyor. Ele geçirildiğimizin farkında bile değiliz!
 

 Hakkınızda herkesten daha çok şey biliyor


Her şeyimizi Google'a sorduğumuzdan bahsetmiştik az önce. Şimdi bir de Google'ın kendisine ait olan hesabınız sayesinde bunları hakkınızdaki kişisel bilgiler olarak depoladığını hatırlayın. Üstelik bu işlemi "size daha iyi hizmet verebilmek için" kisvesi altında yapıyor.

Hangi restoranda yemek yediğiniz, en sevdiğiniz yemek, en çok aradığınız kişi, en sevdiğiniz film, en sevmediğiniz film; hatta izlediğiniz tüm filmler ... Google'a hangi bilgilerinizi vermediniz?
 

Google Earth, Google Maps, bir sonraki adım Google Mars mı?


Yer yüzündeki her karış toprağın görüntüsü, siyasi ve fiziki coğrafya bilgileri, şehirlerin trafik ya da imar durumu, binaların üç boyutlu modelleri ...

Google Earth ve Google Maps bize şu an çok sıradan gelebilir; ama unutmayın uydu görüntüleri var Google'ın elinde.
 

 Google elektrik santrali


Google'ın kurduğu muazzam güneş enerjisi santrallerinden haberiniz olmayabilir; am artık oldu işte. Google'ın farklı bölgelerde kurmuş olduğu ve güneş enerjisi ile çalışan 14 elektrik santrali bulunuyor ve Google güneş enerjisi konusuna 1 milyar Dolar'ın üzerinde yatırım yapıyor.

Gücü asla kesilmeyen bir canavar olduğunu hayal edebildiniz mi şimdi Google'ın?
 

 Robot üretim tesisi satın aldı


Google 2013 yılının sonunda dünyanın en çılgın robot laboratuarı olarak da tanınan bir üretim tesisi satın aldı.

Boston Dynamics adındaki bu tesis, insana en yakın ve son derece becerikli robot prototipleri yapması ve Amerikan Silahlı Kuvvetleri için gizli birkaç büyük projeye imza atmış olması ile tanınıyor.

Ne kadar da ilginç!
 

 İnsansız araç


Sadece bu başlığı okuyunca hiç de tehlike barındırıyormuş gib idurmuyor değil mi? Aksine ne kadar da iş yarar faydalı bir teknoloji.

Bir de Will Smith'in I Robot filmini hatırlayın. Bu filmde insansız araçlar adeta bir kabul oluyordu tünel sahnesinde. Kullanıcısının kontrolünde olmayan araçlar elbette insan hatalarının trafikteki etkisini azaltabilir; ancak kontrolümüz dışında gelişen durumlara da müdahil olmamızı engellemez mi?

Bir şeylerin insansız hale gelmesini neden bu kadar gönülden isteyelim.
 

 Akıllı lens (Google Glass da neymiş)


Son zamanların en popüler oyuncakları arasında Google Glass. Gelin görün ki Google işi daha da ileri götürüyor!

Şu an için sağlık sektöründe hizmet vermesi için tasarlanmış bir lens üretmeye çalışıyorlar. Göz yaşımızdan vücut değerlerimizi ölçerek şeker oranımızı hesaplıyor. Bu durum diyabet hastaları için son derece kullanışlı görünüyor. Peki gözünüzdeki bu lens daha başka nelere kadir olacak?

Google, evlerimizden ve ceplerimizden şimdi içimize girmeye çalışıyor.

Bu kadar çok kaynağı tekelinde bulunduran ve hakkımızda bu kadar çok bilgi sahibi olan bir platformun dünyayı ele geçirebilecek olması işten bile değil.

"The end is nigh!"
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0