• Anasayfa
  • İnternet
  • Google Hesabınız İle Yaptığınız Herşeyi "Etkinliğim" İle Görebilirsiniz

Google'ın Sizi Adım Adım İzlediğinin Kanıtı Olan Özellik: Etkinliğim

2
0
0
0
0
Google, Etlkinliğim adını verdiği özelliği ile Google hesabınız bağlı olan tüm cihazlarda ne yaptığınızı gösterebiliyor. Tabii bu aynı zamnada Google da bu bilgileri an be an topluyor demek!
Özellikle Chrome, arama motoru ve Android cihazlar sayesinde Google'a olan bağlılığımız artmış durumda. Bir şeyi arayacağımız zaman Google'a başvurmamız, Google'ın sahibi olduğu Android işletim sistemine sahip telefonları kullanmamız ve dünya genelinde en yaygın şekilde Chrome tarayıcısını kullanıyor oluşumuz sebebiyle farkında olmadan Google'a tüm bilgilerimizi çatır çatır veriyoruz.

Her ne kadar Google bu bilgiler size özel saklıyoruz, güvenli ve sıkıntı olmayacak dese de bu yazımızda paylaşacağımız özelliği kontrol ettiğinizde Google'ın sizi adım adım takip ettiğini göreceksiniz.Şöyle ki ben Windows işletim sistemini kullanan dizüstü bilgisayarı, MacBook ve Samsung Galaxy S7 Edge kullanıcısıyım. Dizüstü bilgisayarımda ve MacBook'ta Chrome tarayıcısını ve haliyle Google arama motorunu tercih ederken, aynı zamanda S7 Edge'in de Android işletim sistemine sahip olan telefon olmasıyla yine Google ile takılıyorum denilebilir.

Daha önce kullanmış olduğum test cihazları ve kendi cihazlarımın hemen hemen hepsi de Android olunca yine veriler Google bey amcamıza gitti. İşte Google'ın yeni duyurduğu "Etkinliğim" özelliği üzerinden telefonda, tablette ve bilgisayarda neler yaptığınızı görebiliyorsunuz.Şöyle ki; aşağıda ve yukarıda da görebileceğiniz gibi Google, şu gün şu saatte şnu aradı, şu gün şu saatte şu videoyu izledi gibi verilerin yanı sıra telefonda açtığınız uygulamayı ve ne kadar süre kaldığınızı da logluyor. Yani benim gibi Google servislerine fazlasıyla haşır neşir olan biri iseniz Google hesabınızın açıldığı tarihten bugüne kadar neler yaptığınızı tek tek görebiliyorsunuz.

Hatta filtreleme özelliği sayesinde spesifik arama yapabilir, geçmiş tarihlere dahi giderek o zaman da an be an neler yaptığınızı görebilirsiniz. Bir de Google'ın GMail, Fotoğraflar gibi servislerini de kullandığıma göre, Google aslında kendi ricam ile net bir şekilde beni takip edebiliyor, maillerime ve fotoğraflarıma sahip olacak şekilde bir durumun olduğu anlaşılıyor.Aslında özellik oldukça güzel, buradan detaylı olarak neler yaptığınıza bakabiliyorsunuz. Fakat, işin bi tırstıran tarafı da bunları Google sunucularından görüyor olmanız. Yani yaparlar mı yapıyorlar mı bilemem ama Google, orada göreceğiniz tüm herşeye sahip ve size gösteriyor.Bahsetmek istediğimi daha rahat anlamak için buradan Google hesabınız ile giriş yaparak Etkinliğim bölümüne göz atabilirsiniz. Tahminime göre sizde de ufak bir "Vay arkadaş, bunların hepsi Google'da şimdi" dedirtecek bir durum ortaya çıkacaktır.

2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0